Evlenme İkramiyesi Ödenmesi Talebi Nasıl Yapılır?


Evlenme ikramiyesi nedir? Evlenme ikramiyesi, ölüm aylığı ya da ölüm geliri sahibiyken evlenmeye karar vermiş, bundan dolayı da ölüm aylığı kesilmiş kadın bireylere verilmektedir. Sadece bir defalığına özgü olan bu evlenme ikramiyesi; evlilik tarihindeki aylık ya da gelirin 2 (iki) yıllık tutarı şeklinde ödenmektedir. Bir nevi ölüm aylığının 2 (iki) yıllık toplu bir şekilde alınması halidir.

Evlenme İkramiyesi Nedir?
Evlenme İkramiyesi Nedir?

Evlenme İkramiyesi Başvuru

Evlenme ikramiyesi nasıl alınır? Evlenme ikramiyesinin ödemesinin yapılması için hak sahibi olan kadın bireyin hazırladığı dilekçe eşliğinde kuruma başvuru yapması gerekmektedir. Henüz nüfus kütüğüne evlenme tarihi işlenmemişse, dilekçeyi kuruma ibraz ederken evlilik cüzdanının bir örneğinin de verilmesi gerekmektedir. Evlenme ikramiyesi sorgulama yaparken bunun dikkate alınması gerekmektedir.

Evlenme İkramiyesi Sorgulama
Evlenme İkramiyesi Sorgulama

Evlenme ikramiyesi ödenmesi nedir? Evlenme ikramiyesinden faydalanıp ödeme için başvuru yapan kadın bireylerin aylık ya da gelirleri, evlenme tarihinden itibaren ilk ödeme döneminde ödemesi durdurulur. Eğer evlenip evlilik ikramiyesi almış kadın birey boşanma yoluyla eşinden ayrılırsa, bu kişiye hak sahibi olduğundan kesilen gelir ya da aylık tekrar bağlanır. Fakat tekrar aylık bağlanma işlemi için, evlilik tarihinden itibaren 2 (iki) sene geçmesi gereklidir. Yani; kadın birey evlendikten tam 1 (bir) yıl sonra boşandıysa, ölüm aylığı ya da gelirinin tekrar bağlanması için 1 (bir) yıl daha beklemelidir. Bunun sebebi; evlilik ikramiyesinin 2 (iki) yıllık verilmiş olmasıdır.

Evlenme İkramiyesi Ödenmesi Nedir?
Evlenme İkramiyesi Ödenmesi Nedir?

Evlilik İkramiyesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

4A kapsamında hizmet akdiyle çalışan durumunda olan sigortalılar ya da kendi hesabına be adına 4B bağımsız çalışan sigortalı kişilerin hak sahipleri, SGK Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı nezdine ya da bulunan yerdeki il ilçe müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvuru yapabilir. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi sigortalı çalışanların hak sahipleri ve 4C kapsamında 5510 sayılı kanuna tabii olan kamu görevlisi sigortalı kişilerin hak sahipleri ise SGK Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuru yapabilir. 4A ve 4B kapsamındaki sigortalı çalışanların hak sahipleri daire başkanlığına giderken; kurum tarafından belirlenmiş olan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini de yanlarında götürmeleri gereklidir. 5434 ve 5510 sayılı kanunlara tabi olan sigortalı çalışanları hak sahipleri ise herhangi bir yerde çalışmadığını, görev almadığını kanıtlayacak bir beyan örneği götürmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın