Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru Nasıl Yapılır?


Engelli kimlik kartı, doğuştan veya sonradan meydana gelen bedensel, ruhsal, zihinsel yeteneklerini %40 civarında ya da yüksek bir oranda kaybeden engelli bireylere verilir. Kendilerine verilen hak ve hizmetlerden yararlanmaları sağlanır.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Engelli kimlik kartı nereden alınır? Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Gerekli olan tüm bilgileri bu bakanlıktan aldıktan ve bakanlık gerekli işlemleri yaptıktan sonra kısa bir sürede kimlik kartına sahip olabilirsiniz. Ayrıca engelli kimlik kartı için e-Devlet sistemine girip başvuruda bulunmanız da mümkündür.

Başvurudan Sırasında Nelere İhtiyaç Vardır?

Engelli kimlik kartı nasıl alınır ve nelere ihtiyaç vardır gibi birçok sorunun cevabına, ilk kez başvuruda bulunanlar için il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kolaylık sağlamıştır. Engelli bireyler ya da refakatçileri engellilik durumunun %40 civarında ya da daha fazla oranda olduğunu gösteren engelli sağlık kurulundan alınan raporlarıyla, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvurmaları gerekmektedir. Başvurudan sonra bakanlık gereken incelemeleri yapacak, uygun bulunulan engelli kimlik kartının hazırlanması başlanacaktır. Bu süreç kart basımıyla beraber en fazla 7 iş günü sürmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?
Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvuru işlemi için gerekli belgeler şunlardır:

Engellilik oranının %40 ya da daha fazla olduğunu gösteren, engelli sağlık kurulu raporu. Noter onaylı örneği de olabilir.

 1. T.C. Kimlik Kartı ya da fotokopisi
 2. Engelli Kimlik Kartı Müracaat Formu
 3. 2 adet fotoğraf
 4. Başvuru dilekçesi
Engelli Kimlik Kartı Başvuru
Engelli Kimlik Kartı Başvuru

Nelerden Faydalanılır?

Engelli kimlik kartı ne işe yarar? Bu sorunun cevabı, sunduğu ayrıcalıkları bilmekle sağlanır. Bu kartın kullanım yerleri oldukça fazladır.

Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?
Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?
 • Engelli kimlik kartı, bireylere toplu taşıma araçlarında çok fayda sağlamaktadır. Şehir içinde ücretsiz seyahat imkanı ile metro, tramvay, tren ve deniz yollarından faydalanabilirler.
 • TCDD şehir dışı seyahatlerinde %50 indirim sağlanmaktadır.
 • Seyahat imkanından tek başına yararlanamayacak şekilde ağır bir engellilik durumu söz konusuysa, bir refakatçisi de bu hakka sahiptir.
 • Devlet tiyatrolarına giden engelli bireyler, ücretsiz girebilmektedir.
 • Sinemalarda öğrenci indiriminden yararlanabilmektedirler.
 • Türk Hava Yollarının iç hat uçuşlarından %20 indirim sağlanmaktadır. Dış hat uçuşlarında ise %40 indirimden faydalanılmaktadır.
 • Spor imkanları için Engelliler Spor Federasyonu kurulmuştur.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın