Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri SorgulamaEngelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

 

Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan bireylerin faydalandığı evde bakım hizmeti, kişinin muayene, tıbbi bakım, tahlil gibi ihtiyaçlarının uzman kimseler tarafından ev ortamında yapılması ile gerçekleşmektedir. Evde bakım alan kişi ile beraber ailesinin de bu destekten faydalanması sağlanmaktadır. Ayrıca evde bakım hizmeti kapsamında yapılan devlet desteği maddi olarak da sağlanmaktadır. Aylık karşılığı yapılan bu ödemeler maaş şeklindedir ve e-devlet üzerinden takibi yapılmaktadır.

 

Evde Bakım Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

 

Evde bakım hizmetinden ve maaşından faydalanılması için bazı şartların yerinde olması gerekir. Bu şartlardan birincisi bakım hizmeti alacak olan kişinin engelli olmasıdır. Hasta, yaşlı, engelli, hastalık sonrası veya doğum sonrası ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan kişiler evde bakım hizmeti kapsamındadır.

 

Bakım hizmeti alan kişinin en az %60 oranında engelli olması şartı aranmaktadır. Bu kişiler evde bakım hizmeti alırken ev ortamında hizmetten faydalanabilecekleri gibi gerekli sağlık kuruluşlarından da hizmet alabilmektedirler. Kronik rahatsızlığı olanlar, kalp-damar rahatsızlığı olanlar, nörolojik veya psikolojik rahatsızlığı olanlar bu hizmeti alabilecek hastalık grubundadırlar. Bunun için de bakım hizmeti alan kişilere araç tahsis edilmekte ve sağlık kuruluşlarına ulaşımları sağlanmaktadır.

 

Evde Bakım Hizmeti Ne Zaman Sona Erer?

 

Hasta olan kişilerin hastalık durumunun ortadan kalkması ile evde bakım hizmeti sona ermektedir. Bunun dışında verilen hizmetin bir yarar sağlamamasının tespiti durumunda da bu hizmet sona ermektedir. Ya da bakım hizmeti alan kişinin yakınları talepte bulunmazsa yine hizmet son bulmaktadır.

 

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Evde bakım hizmeti kapsamında iki ödeme söz konusudur. Birincisi evde bakıma ihtiyacı olan kişiye bağlanacak olan engelli maaşıdır. İkincisi de evde bakım hizmeti alan kişinin bakımını üslenen aile yakınına ödenen bakım maaşıdır. Evde bakım ödeme bilgileri e-devlet üzerinden takip edilmektedir. Bu ödemeler her ayın 25’inden sonra verilen hesap numaralarına ödemeleri yapılmaktadır.

 

Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulaması için e-devlet sayfasından ödeme sayfasına gidilir ve bu sayfada istenilen bilgiler yazılarak giriş yapılır. Ödeme ekranında ise ödemenin yapılıp yapılmadığı ve yapıldıysa ne kadar ödeme yapıldığı belirtilmiştir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın