Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?Emeklilik İçin Gerekli Şartlar nelerdir? Malulen emeklilik şartları nelerdir? Erken emeklilik nasıl olunur? Ülkemizde milyonlarca çalışan, ne zaman emekli olacağını, emeklilik için şartları karşılayıp karşılamadığını merak ediyor. Peki ya emeklilik için şartlar neler? İlk olarak emeklilik nedir ondan bahsedelim.

Malulen emeklilik şartları
Malulen emeklilik şartları

Emeklilik Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, 65 yaş üstü insanları yaşlı statüsünde kabul etmektedir. Biyolojik olarak vücut ve zihnin etkileri göz önünde bulundurulmuş, istatistiksel araştırmalar sonucunda 65 yaş sınırını belirlemişlerdir. Peki toplum içindeki bir bireyin emekliliği neye göre belirlenir? Sosyal bir devlette belirli süre çalışmış bir insan, çalışma süresince belirli koşulları yerine getirirse emekli olarak kabul edilir. Emeklilikte birey, devleti için çalışma süresini doldurmuştur. Bu yüzden devlet tarafından emeklilik maaşı denilen maaşa bağlanır, bağlı bulunduğu sigorta hizmetine göre sağlık hizmetlerinden yararlanır.

Emeklilik için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Peki nasıl emekli olunur? Emeklilik için şartlar bir çalışan tarafından nasıl karşılanmalıdır? Türkiye Cumhuriyeti içerisinde, eskiden SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak geçen, şimdi ise 4a, 4b ve 4c olan sigorta hizmetleri sayesinde vatandaşlar ne kadar sürede emekli olabileceğini hesaplayabilmektedir. Bunun için yapılacak adımlar şöyledir:

  • e-devlet sitesinden veya telefon uygulamasından bilgilerinizi giriniz.
  • Daha sonra sağ üstteki arama bölümüne “Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?” yazın.
  • Gelen ekranda kişisel bilgileriniz ile hangi sigorta hizmetine bağlı olduğunuz ve hangi tarihten beri çalıştığınızı seçmenizi isteyen iki bölüm olacak.
  • Eğer eski ismiyle SSK’lıysanız 4a’yı, Bağkur’a bağlıysanız 4b’yi, Emekli Sandığı’na bağlıysanız 4c’yi seçin.Daha sonra hizmete başladığınız tarihi seçip “Sorgula” butonuna basın. Sonuç ekranında hangi yaş ve ne kadar yıllık çalışma sonucu emekli olacağınız yazacaktır.

Malulen emeklilik
Malulen emeklilik

Malulen Emeklilik Nedir, Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik, iş gücünü en az %60 oranında kaybeden vatandaşların emekli olma durumudur. Bunun için prim ödeme gün sayılarının ve sigorta şartlarının tam olması gerekmektedir. Malulen emeklilik şartları 2019 yılına göre şu şekilde belirlenmiştir:

  • Vatandaşların en az 10 yıllık çalışma sürelerinin olması gerekmektedir.
  • İş gücü kaybının sağlık kurulu tarafından raporlu olması, raporda en az %60 oranında kaybın belirtilmesi gerekir.
  • İş gücü kaybının işe girdikten sonra olması gerekir.
  • 4a, 4b ve 4c sigorta hizmetlerindeki vatandaşların işlerinden ayrılmış, herhangi bir faaliyette bulunmamaları gerekmektedir.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın