Emekli Maaşımı Nereden Alabilirim?Emeklilik Ve Emekli Maaşı

Çalışanların belli bir yaştan sonra iş görmesi hem fiziksel hem de zihinsel olarak mümkün değildir. Gerekli şartları sağlayan, belli bir süre çalışmış ve belli bir yaşa gelmiş insanların maaş karşılığı işlerinden süresiz olarak ayrılmasına ’emeklilik’ denir.

Gerekli şartlar ise ülkeden ülkeye ve meslekten mesleğe göre değişebiliyor.

Emekli maaşımı nasıl alabilirim?
Emekli maaşımı nasıl alabilirim?

Türkiye’de dikkate alınan şartlar şu şekildedir;

  • Sigortalılık süresi:

Kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalı kalma şartı aranmaktadır.

  • Prim ödeme gün sayısı:

Kadın ve erkek fark etmeksizin 5000 ile 7200 gün arasında, ilk işe başlama tarihine göre değişen, çalışanın priminin ödendiği gün sayısıdır.

  • Yaş:

Kadınlarda çalışılan mesleğe ve ilk işe giriş tarihine göre değişen 38-65 yaş arası; erkeklerde ise yine mesleğe ve ilk işe giriş tarihine göre değişen 44-65 yaş arası.

Emekli Maaşı

Tüm bu şartları sağladınız, maaşınız bağlandı fakat maaşınızı nasıl çekeceğinizi bilmiyorsanız;

Emekli maaşımı nereden alabilirim diye soruyorsanız,

İlk emekli maaşı nereden alınır sorusunu cevaplayalım.

İlk emekli maaşı nereden alınır?
İlk emekli maaşı nereden alınır?

Emekli Maaşı Nereden Alınır?

SGK’ya başvurduğunuz zaman maaş almak istediğiniz bankayı talep formunda belirtme imkânınız bulunuyor. Herhangi bir banka tercihinde bulunmadıysanız ilk emekli maaşınız Ziraat Bankası’na yatıyor.

Banka kartı çıkarttırarak ya da ATM’lerden kartsız işlem seçeneğini kullanarak paranıza ulaşabilirsiniz. Banka personelleri size bu konuda yardımcı olacaklardır.

ATM işlemleri için ise ekrandaki direktifleri takip etmeniz yeterlidir.

Banka talebinde bulunmadınız fakat maaşınızı Ziraat Bankası’ndan almaya devam etmek istemiyorsanız, banka değişikliğini E-Devlet üzerinden yapabiliyorsunuz.

Emekli Maaşı Çekimi

Ziraat Bankası ATM’leri ekranından kartsız işlemler seçeneğini seçtikten sonra sistemde kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı (TCKN) ve telefon numaranızı yazarak, cep telefonunuza gelen şifreyi girerek belirlediğiniz tutarda parayı çekebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği

E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra şu adımları takip edebilirsiniz;

  • SSK’dan emekli olanlar, site üzerinden SGK hizmetleri 4A banka ve adres değişikliği kısmından banka değişikliği yapabilirler.
  • Bağ-Kur emeklileri site üzerinden SGK hizmetleri 4B banka ve adres değişikliği kısmından banka değişikliği yapabilirler.
  • Emekli Sandığı emeklileri site üzerinden SGK hizmetleri 4C banka ve adres değişikliği kısmından banka değişikliği yapabilirler.

E-Devlet hesabınız yoksa veya kullanmak istemiyorsanız, SGK’ya bizzat başvuru yaparak da emekli maaşınızı alacağınız bankayı değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın