Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?


Emekli oldunuz ve maaşınızı öğrenmek istiyorsanız ya da gününüzü ve primlerinizi doldurdunuz emekli maaşımı nasıl öğrenebilirim diyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit. E-Devlet üzerinden sorgulayarak emekli maaşınızı, ne zaman bağlanacağınız ya da ne kadar emekli maaşı alacağınızı ve emekli maaşınızla ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?
Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle E-Devlet Şifresi Edinin

Öncelikle E-Devlet şifresi edinmelisiniz. Çünkü 1 Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile artık şifresiz sorgulama yapmak mümkün değil. E-Devlet şifrenizi kimliğiniz ile PTT şubelerinden kolayca alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Sorgulama

Daha sonra sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.  Sisteme girdikten sonra arama bölümüne emekli maaşımı nasıl öğrenebilirim ya da bağlanan emekli maaşımı nasıl öğrenebilirim yazarak direkt sorgulama sayfasına gidebilirsiniz.

Bağlanan Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?
Bağlanan Emekli Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

Şifresiz Sorgulama Yapmanız Mümkün Değil

Sorgulamayı direkt google üzerinden yapmak isterseniz ve emekli oldum maaşımı nasıl öğrenebilirim şeklinde aratırsanız sizi e-Devlet portalına yönlendirecektir. Sayfaya yönlendirilince “Kimliği Doğrula” ibaresiyle karşılaşacaksınız. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz olmadan sisteme giriş yapamayacağınız için sorgulamanızı gerçekleştirmeniz de mümkün olmayacak.

Sisteme girdikten sonra emekli maaşınızı sorgulamak için takip etmeniz gereken adımlar oldukça basit.

Emekli Oldum Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?
Emekli Oldum Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

Adım Adım Sorgulama Yapın

  1. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra sayfada aşağı doğru inin.
  2. Çok sayıda kutucuk göreceksiniz. İçinde “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” yazan butona tıklayın. Çok sayıda hizmet ve alt başlık karşınıza çıkacak.
  3.  Aşağı doğru inin. 8. sırada yer alan “Emeklilik Uygulamaları” başlığını göreceksiniz; ona tıklayın.
  4. Alt başlıklarda emeklilik bilgisi, emeklilik maaş kesintileri, emekli maaş ödemeleri şeklinde çok sayıda alt başlık göreceksiniz.
  5. Alt başlıklar 4A, 4B ve 4C olarak da ayrılıyor. Kendinize uygun olan alt başlığa tıklayarak sorgulamayı tamamlayın.

4A, 4B, 4C Sorgulama Nedir?

SSK emekli maaşı sorgulama için e-Devlet üzerinden 4A emekli maaşı sorgulama yapmanız gerekiyor. Eğer Bağ-Kur emeklisi iseniz 4B, Emekli Sandığı’ndan emekli olduysanız da 4C sorgulaması yapmanız gerekiyor. Farklı sorgulama yaparsanız sonuç alamazsınız. Örneğin; SSK emeklisi iseniz ve emekli maaşınızı öğrenmek istiyorsanız 4A Emekli Aylık Bilgisi’ne tıklamanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın