Emekli Kız Çocuğu Yetim Aylığı Alabilir MiBu yazımızda emekli kız çocuklarının yetim aylığı alıp alamayacağı konusuna değindik. Önceden belirtmek isteriz ki emekli kız çocuğu yetim aylığı alamaz. Fakat bunun bir istisnası vardır. Bu istisnaya yazımızın devamında değineceğiz. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre gerekli koşullar sağlanmadığı sürece emekli kız çocuğu yetim aylığı alamaz.

Emekli kız çocuğu yetim aylığı alabilir mi?
Emekli kız çocuğu yetim aylığı alabilir mi?

SSK ve Bağkur, emekli kız çocuklarına yetim aylık maaşı vermemektedir. İstisna ise eğer babanız emekli sandığı kurumuna dahil ise bu olanaktan yararlanabilir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 34. Maddesinde belirtildiği üzere, “yaşları önemsenmeksizin bekar (dul, hiç evlenmemiş ya da boşanmış) kız çocuklarına ölüm aylık maaşı bağlanabilmesi için bekar kız çocuğunun sigortasız gözükmesi veya kendi sigortasından aylık maaş almaması gerekmektedir.  Bu kanundan hareketle emekli kız çocuğunun yetim aylığı alabildiği tek bir istisnai durum vardır; bu konuya aşağıda kısaca değindik.

Emekli Kız Çocuğunun Yetim Aylığı Alabildiği Durum

1- Kız çocuğunun SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olması

2- Kız çocuğunun SSK’lı ya da Bağ-Kur’dan emekli olması

3- Anne ya da babanın Emekli Sandığından emekli olmuş olması gerekmektedir.

Bu koşulların hepsi sağlandığı takdirde emekli SSK veya Bağ-Kur emeklisi kız çocuğu, hem kendi emekli maaşını hem de anne ya da babasından kalan yetim aylığını alabilir. Ancak bu durum için de vefat etmiş olan anne ya da babanın birtakım şartların sağlanması gereklidir.

Emekli kız çocuğunun yetim aylığı alabildiği durumlar hangileridir?
Emekli kız çocuğunun yetim aylığı alabildiği durumlar hangileridir?

Vefat Etmiş Ebeveynin Sağlaması Gereken Tek Bir Şart Vardır;

Vefat etmiş olan anne ya da babanın memuriyete giriş tarihinin 2008 yılı Ekim ayından önce olması gerekmektedir. Buradan hareketle anne veya babanın hangi tarihte vefat ettiği önem arz etmemektedir. Unutulmaması gereken nokta şudur ki; yetim aylığı alacak olan kız çocuğunun bekar olması ön koşuldur. Aksi takdirde emekli kız çocuğu ne annesinden ne de babasından yetim aylığı hakkına tabii olabilir. Unutulmamalıdır ki annenin veya babanın vefat tarihi bu durumda önemli arz etmemektedir. 2008 Ekiminden önce memuriyet girişi olması zorunludur.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın