Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi (EHABS) Hizmetleri Nedir?


Elektronik haberleşme teknolojisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bağlı olarak hizmet vermektedir. Amacı yönetmeliğin hükümlerine bağlı olarak elektronik haberleşme altyapıları, hizmetleri ve şebeke bilgilerini ehabs veri tabanında yayınlama ve doğruluğunu teyit etmekle güncel durumlarını paylaşmak ile yükümlüdür. E-Devlet kapısı üzerinden bu hizmetlerin verildiği uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Elektronik Haberleşme Altyapısı Nedir?

Elektronik haberleşmenin doğrudan veya dolaylı olarak oluşturduğu anahtarlama ekipmanları, donanım sistemleri, yazılım altyapıları ve terminalleri gibi tüm şebeke birimlerini, alakalı tesisleri ve tamamlayıcı parçaları içerir.

EHABS
EHABS

EHABS Nedir?

Yani elektronik haberleşme altyapı bilgi sistemi, haberleşmenin elektronik ayağında hizmet veren işletmelerin, elektronik haberleşme altyapılarına ait bilgi elektronik ortamda depolanmaktadır.

Elektronik Haberleşme Şebekeleri Ne İşe Yarar?

Şebekeler, belirli noktalar arası haberleşmeyi sağlamak amacı ile anahtarlama ekipmanlarını kullanmak suretiyle ve hatlar kurarak iletim ağları oluşturur.

Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sisteminde Veri Çeşitleri Nelerdir?

Veriler iki grup altında incelenmektedir. Sabit şebeke ve mobil şebeke gruplarına göre bilgilerin depolanması yapılmaktadır. Bu veriler detaylı koordinat bilgilerini, güzergâh bilgilerini, ağların ölçülerini ve baz istasyonu ile ilgili verileri içermektedir.

Elektronik haberleşme teknolojisi
Elektronik haberleşme teknolojisi

Veri Entegrasyon İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Sorumlu işletmecinin EHABS sistemine altyapı verilerinin aktarması ve ilgili işlemlerin gerçekleştirerek, vektörel veri değişim formatı sistemin uygulanması ile veri entegrasyonu yapılmaktadır. Tek seferde veri yüklemesi yapılır ve veri değişikliklerinin güncellenmesi 15 gün içerisinde gerçekleştirilir.

EHABS’ a Tesis Paylaşım İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden veya ilgili kurum aracılığı ile kullanmak istedikleri altyapı projelerini daha önceden belirlenmiş biçimde EHABS’a çizer ya da yükler. Bu başvuru değerlendirilmesinin ardından durumla ilgili seçenekler işletmeciye sunulur. İşletmecinin sunulan seçenekler ile bağlantılı olarak, istekleri doğrultusunda tesis paylaşımı için gerekli olan talep formunu doldurur. Kurum tarafından hesabı yapılan yer etüt ücretini ödeyerek, ödeme belgesini ve ilgili bütün belgeleri Elektronik haberleşme altyapı sistemine yükleyerek başvurusunu gerçekleştirmiş olur. Kurum tarafından atanan başvuru numarası ile ilgili işlemlerin yürütülmesi ve sorgulaması Elektronik haberleşme altyapı sistemi üzerinden veya e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın