Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama Nasıl Yapılır?


Yaşadığımız dünyada teknoloji hızla gelişmektedir. Bu gelişim içerisinde iletişim ve bilgi erişim gereksinimleri, idari ve sosyal gereklilikler de karmaşık bir hale gelmiş ve her geçen gün de artmaktadır. Günümüzde bu ihtiyaçların tamamı bilgisayar ve bilgi sistem araçları üzerinden online olarak takip edilebilmektedir. Ülkemizde vatandaşların resmi bilgi gereksinimlerinin karşılanması maksadıyla oluşturulan e-devlet web sayfası üzerinden kişisel bilgilere ve kurumların verdiği hizmetlere yönelik her türlü bilgiye ulaşılabilmektedir. Kişisel bilgi içeriklerinden birisi de artık içinde bulunduğumuz çağın vazgeçilmezi olan araçlarımızdır. Bütçelerimize göre aldığımız araçların bir takım resmi tescil işlemleri ve periyodik olarak muayene zorunlulukları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de egzoz emisyon bilgileridir ve egzoz emisyon sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Emisyon sorgulama
Emisyon sorgulama

Emisyon Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

Herhangi bir zamanda, başka bilgi kaynaklarına veya farklı yollara başvurmadan, kolaylıkla e-devlet sistemi üzerinden erişim ve egzoz emisyon sorgulaması yapılabilmektedir. Emisyon sorgulama bilgilerine ulaşmak için öncelikle internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayar veya kişisel cep telefonunuzdan e-devlet web sayfasına (turkiye.gov.tr) kimlik numarası ve şifre ile erişim sağlanması gerekmektedir.

Egzoz emisyon
Egzoz emisyon

E-Devlet Üzerinden Egzos Emisyon Sorgulama

E-devlet internet sayfası açıldıktan sonra;

  • Sayfanın üst kısmında karşınıza “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” soru içeriği bulunan bir arama çubuğu çıkacaktır.
  • Arama çubuğuna, ”egzoz emisyon sorgulama”, “emisyon sorgulama” veya “egzos emisyon sorgulama” yazarak “enter” tuşuna basılır yada “ara” ikonuna tıklanır.
  • Yenilenen sayfada karşınıza “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama” linki çıkacaktır.
  • Bu linke tıklandığında ise sayfa yenilenir ve karşınıza iki farklı sorgulama seçeneği çıkar.
  • Bunlardan birincisi “Kendi Araçlarımın Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü” dür. Bu seçenek seçildiğinde üzerinize kayıtlı olan araç plaka bilgileri otomatik olarak ekranın aşağısında görülecektir.
  • Sayfa sonunda bulunan “Devam Et” seçeneğine tıklandığında ise bir sonraki sayfada aracınıza ait emisyon bilgilerine ulaşılabilecektir.
  • İkinci seçenek olan “Tescil Belgesi” ile sorgulama yapmak istenildiğinde, bu durumda ikinci seçeneği işaretlenmesi ve “Devam Et” seçeneği tıklanarak gerekli bilgilerin sayfaya girilmesi gerekmektedir.
  • İşlemlerin sonunda sayfanın sağ üst köşesinde bulunan isminizin üzerine tıklanarak “güvenli çıkış” yapılması gerekir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın