Eğitim Öğretim Yardımı Talebi Nasıl Yapılır?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en önemli yenilikçi projelerinden biri olarak, eğitim hayatını sürdüren öğrencilere devlet temelli eğitim desteği kararı verilmişti. Bu karar, lise ve üniversite düzeyinde öğrenim görmesine rağmen maddi zorluk yaşamakta olan bireylere özel olarak çıkartıldı. Eğitim yardımı başvuruları ise, akıllarda soru işareti yaratan bir konu başlığı olarak kaldı. Eğitim yardımının nasıl alınacağı konusunda belirsizlik yaşayan kişiler, E-Devlet üzerinden rahatlıkla başvuru yapabilir ve sonucu beklemeye koyulabilir.

Eğitim Öğretim Yardımı Nedir?

Öğrenim hayatlarına devam eden ve bakıma muhtaç durumdaki öğrenciler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirli miktarlar arasında maddi destek alabilirler. Bu desteği alabilmek adına bazı şartlar bulunmaktadır. Eğitim yardımı kimlere verilir sorusunun cevabı, maddeler ile açığa kavuşmaktadır.

Eğitim yardımı nasıl alırım
Eğitim yardımı nasıl alırım

Eğitim Öğretim Yardım Talebine Kimler Başvurabilir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, bu başvuruyu yapabilmek adına ilk şarttır.
  • Her aile, 1 defaya mahsus olmak üzere bu başvuru yapabilirler.
  • Başvuru yapan lise veya üniversite öğrencileri, 456 TL ile 821 TL arası değişen bir aralıkta desteği kabul etmek zorundadır.
  • Destek için başvuru yapan öğrenci, 6 ayda 1 yapılacak kontrollerin ardından bu yardımın gelir düzeyine göre kesintiye uğraması olasılığını kabul eder.

Bu kuralları kabul ederek başvuru yapabilen her öğrenci,listeye alınmaktadır. Eğitim yardımı ne kadar sorusu da, 456 TL ile 821 TL arası değişen yardım miktarı ile cevaplanmaktadır.

Eğitim yardımı ne kadar
Eğitim yardımı ne kadar

Eğitim Yardımını Nasıl Alabilirim?

Eğitim yardımı nasıl alırım diye düşünen lise ve üniversite öğrencileri, bu başvuruları yaptıktan sonra E-Devlet üzerinden kontrol yapabilmektedir. E Devlet resmi sitesine giriş yaptıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelmesi gereken öğrenciler, burada Eğitim Öğretim Yardımı Talebi penceresine tıklamalıdır.

Eğitim Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

E-Devlet sitesinde belirtilen kategorilere giriş yapmanızın ardından, talep türü olarak “kendim için” veya “çocuklarım için” seçeneklerinden birini seçerek, bilgileri doldurabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Sonucu

Eğitim yardımı sorgulama seçeneği ile beraber devlet desteği alabilmek adına başvuru yapan öğrenciler,yine E-Devlet uygulaması üzerinden sonucu inceleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın