EDevlet Nedir ? | E-Devlet Türkiye

EDevlet Nedir ?E-Devlet Nedir ?

 

Teknolojinin her geçen gün hayatımıza biraz daha fazla dahil olmasının getirisi olarak birçok bürokratik işler de internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bunun en iyi yanı zamandan kazanılması olduğu gibi hizmetlerin takibini kolaylaştırması da oldukça önemlidir. E-devlet sayesinde neredeyse bütün kamu hizmetlerine başvuru ve başvuru sonucu sorgulama gibi işlemleri kolaylıkla evinizden takip edebilirsiniz.

 

Gelişen dünya içerisinde e-devleti kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Birçok işlemi telefon üzerinden yapmaya yarayan e-devlet çağımızda teknolojinin hayatı kolaylaştırmasına verilebilecek en iyi örneklerden biridir.

 

Türkiye’de E-Devlet Sisteminin Doğuşu

 

Bütün dünyayı etkisi altına alan teknolojik gelişmeler şüphesiz Türkiye’yi de etkilemiştir. Türkiye için kamu hizmetlerinde elektronik sistemin kullanılmaya başlanmasını 1980’lerin ikinci yarısında izlenen politikalara bağlayabiliriz. Yavaş yavaş bilgisayarlar üzerinden yapılan çalışmalar internet üzerinden yapılabilmesi konusunda tartışmalar ortaya atılmış. 2000’li yıllarda bu konuda yeni projeler konuşulmuş, 2008 yılının Aralık ayında “e-devlet kapısı projesi” ile tüm elektronik devlet işlerinin tek bir kanaldan yürütülmesi konusunda somut adım atılmıştır. Bu gelişmelerde, kişisel bilgisayar sahibi olmanın da etkisi büyüktür. Hızla yaygınlaşan, her eve giren bilgisayar ile beraber devletin kamu hizmetleri konusunda çağa ayak uydurması kaçınılmazdır.

 

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

E-devlet uygulamasını ilk defa kullanacaksanız şifrenizi PTT aracılığıyla almak durumundasınız. Ancak www.turkiye.gov.tr sisteminde cep telefonu numaranız kayıtlı ise PTT’ye gitmenize gerek yok. Mobil imza kullanıcısı iseniz de PTT’ye gitmeden e-devlet uygulamasına giriş sağlayabilirsiniz. PTT’den aldığınız şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilir, kendiniz yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

 

E-Devlet ile Yapılan İşlemler

 

E-Devlet uygulaması birçok işlemi inanılmaz kolaylaştırmış ve çok kısa zaman içerisinde bilgiye ulaşabilmeyi sağlamıştır. Bu konuların içinde en çok kullanılanlar; SGK hizmet dökümü, öğrenci belgesi ya da mezun belgesi sorgulama, dava sorgulama, sağlık ile ilgili kayıtları sorgulama, vergi borcu sorgulama, doğalgaz-elektrik-su abonelikleri başvurusu ya da iptali, aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama, T.C. kimlik kartı, pasaport, sürücü belgesi başvuruları olarak sıralanabilir. Buna benzer daha birçok işlemin yapıldığı e-devlet uygulaması günümüz toplumları için rahatlık, kolaylık ve bilgiye hızlı erişim anlamına gelmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın