Ebys Genel Başvuruİklimi ve toplum yapısı uygun olan her ülke için tarımın ve hayvancılığın yeri büyüktür. Hem mevcut ekonomiyi kalkındırmak hem de insanların geçimini sağlamak açısından doğal kaynakların korunması ve verimli kullanılması çok önemlidir. Bu anlamda ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları bir takım politikalar geliştirerek çalışmalarda bulunurlar. Ülkemizde resmi kurum olarak bu görevi üstlenen yapılardan birisi Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Yapılan çalışmaları ve uygulanan projeleri daha verimli hale getirerek faydalı olmasını isteyen bakanlık oluşturduğu EBYS uygulamasıyla, önemli bir adım atmıştır.

EBYS NEDİR?

Elektronik Belge Yönetim Sistemi anlamına gelen EBYS, ilgili kurumun faaliyetlerini belge haline getirerek dijital ortamda muhafaza etmeye ve bu bilgileri sanal ortamda yönetmeye olanak sağlar. Tarım ve Orman Bakanlığı dahil olmak üzere pek çok kurumda bu sistem hayata geçirilmiştir. EBYS Genel başvurusunda bulunmak isteyenler, e-Devlet sistemi üzerinden bu taleplerini gerçekleştirebilmektedirler.

E-DEVLET HAKKINDA

Bilgisayar, internet ve yakın zamanda akıllı telefon teknolojisinin de hayatlara adım atmasıyla pek çok yeni uygulama da beraberinde gelmiştir. Bunlardan birisi de e-Devler sistemidir. Devletin resmi bir uygulaması olan bu sistem, kamu kurumlarına internet aracılığıyla ulaşarak pek çok resmi işlemi sanal ortamda gerçekleştirmek amacıyla faaliyete geçirilmiştir. Askerlik hizmetlerinden vergi ödemelerine, sınav sorgusundan cep telefonu kaydına kadar pek çok hizmeti vatandaşlarla buluşturmaktadır. EBYS Genel Başvuru hizmeti de bunlardan birisidir. E-Devlete giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresini kullanmak yeterlidir.

ŞİFRE NASIL ALINIR?

İçerisinde yer alan bilgiler ve belgeler önem arz ettiğinden dolayı e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifre girmek zorunlu tutulmaktadır. Bu şifreyi alabilmek için herhangi bir PTT şubesine giderek talepte bulunmak yeterlidir. Başvurunun hemen ardından 2 TL ücret karşılığında e-Devlet şifresini temin etmek mümkündür.

E-DEVLETTEN EBYS GENEL BAŞVURU NASIL YAPILIR?

  • İnternet tarayıcısında yer alan arama çubuğuna türkiye.gov.tr adresi girilir
  • Giriş sayfasındaki ilgili kutucuklara TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek sistemin ana sayfasına geçilir
  • Ekrana gelen e-Devlet ana sayfasında arama bölümüne ‘EBYS Genel Başvuru’ yazılır ve çıkan başlık tıklanır
  • Bu adımların ardından Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasına yönlendirilerek başvuru ile ilgili bilgilere ulaşma sağlanır
  • Bunun yanında, başvuru bilgilerini belge olarak almak için de sayfanın kenarında bulunan ‘yazdır’ ifadesine tıklamak yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın