e-İmzalı İlaç Kullanım Raporları Sorgulama Nasıl Yapılır?


Günümüzde dijital ortamlar vasıtasıyla pek çok sorgulama, doğrulama ya da takip işlemleri yapılabilir hale gelmiştir. Özellikle e-devlet kapısı üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde e imzalı belge sorgulama işlemi yapılmaktadır. İlaç kullanım raporu sorgulama işlemi de bu hizmetlerden sadece biridir. İlaç kullanım raporu nedir, nereden ve nasıl yapılır sorularının tüm cevaplarını yazımızda derledik.

e-imzalı belge sorgulama
e-imzalı belge sorgulama

İlaç Kullanım Raporu Nedir, Ne İşe Yarar?

Yaşam boyunca farklı nedenlerden dolayı ilaç kullanma ihtiyacı duyarız ve bu ilaçların kullanım süreleri, dozları ve etkileri değişim gösterir. Bazı ilaçlar düzenli ve uzun süreli kullanım gerektirir. Bu tip ilaçlar için ilaç kullanım raporu hazırlatmak ve yetkili sağlık merkezlerinden alımını gerçekleştirmek gerekir. Var olan rapor hakkında bilgi almak için ise online ortamlar üzerinden mümkündür. E-Devlet kapısı üzerinden hiçbir ücret ödemeden hızlı ve kolay bir şekilde ilaç kullanım raporu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

İlaç Kullanım Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üstünden e-imzalı belge sorgulama yapmanın pek çok yolu ve türü vardır. Bu işlemlerden biri olan ilaç kullanım raporu sorgulama da sisteme giriş yapıldığı takdirde kolayca yapılmaktadır. Pek çok hizmet kapsamında olduğu gibi bu hizmeti almak için de sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Giriş için ise T.C. kimlik numarası ve şifreye ihtiyaç vardır. Eğer herhangi bir şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesine giderek yeni bir şifre alabilirsiniz. Sisteme giriş yapan kullanıcıların izlemesi gereken yol şöyle olmalıdır:

  • E-Devlet sistemi ana sayfası üzerinde yer alan “Kurumlar” menüsünü açın.
  • Menü içinde bulunan bölümler içinden “Sağlık Bakanlığı” seçeneğini seçin.
  • Bakanlık bünyesinde verilen hizmetler listesinden “İlaç Raporları Sorgulama” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan yeni sayfada T.C. kimlik numaranız, adınız ve adınıza kayıtlı ilaçların listesi çıkacaktır.
İlaç kullanım raporu
İlaç kullanım raporu

E-İmzalı Belge Sorgulama Avantajları Nelerdir?

E-İmzalı belge sorgulama işlemi hızla ve kolayca sonuca ulaşım sağladığı için zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlar. Bunun yanında yaşlı ya da engelli hastaların ilaç sorgulama ve bilgi alma hizmeti rahatça almasını sağlar. Ayrıca elektronik ortam üzerinde gerçekleştirilen sorgulama hizmetleri tamamen ücretsizdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın