E-Devlet - E-Devlet Türkiye

E-DevletE-Devlet

 

E-Devlet,bireylere devlet tarafından sunulan hizmetlerin elektronik ortamda verilmesi anlamına gelir. Bu şekilde, devlet hizmetlerinin vatandaşa en basit ve en etkili şekilde, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenilir olarak ulaştırılması amaçlanmaktadır. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerine geçmeye başlayan e-devlet anlayışı sayesinde her kurumun ve her kişinin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan sistemler sayesinde devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca ulaşması hedeflenmektedir.

 

E-Devletin Faydaları Nelerdir?

 

Zamandan kazanç elde edilir, maliyetler azalır ve verimlilik artar, memnuniyet çoğalır, ekonomik gelişim desteklenir, bireysel katılım çoğalır, kağıt kullanımı azalır, kamu ile olan işlemler evden çıkmadan yapılabilir. Güven ortamını oluşturur, vatandaşın devletle ilişkisini arttırır, hem kamu hem de vatandaş için karar almada kolaylık ve hız sağlanır.

 

E-Devlet Nasıl Kullanılır?

 

Kişisel bilgilere ulaşım veya güvenlik gereken elektronik hizmetlere ulaşım için şifre, e-imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç vardır. Tek bir kimlik doğrulaması ile pek çok elektronik hizmeti aynı adresten alınabilir. Ayrıca, e-devlet kapısından alınacak bazı elektronik hizmetler adına ödeme yapılacağında ödeme birimi hizmeti ile bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 

E-Devet Şifresi Nereden Alınır?

 

Şifre, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi bitmemiş çalışma izin kartı, geçici koruma izin belgesi ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınır. e-Devlet şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan alınabilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili geniş bilgi alınabilir. Bunun yanında mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir.

 

E – Devlette Hizmet Döküm

 

Bu sene e-Devlet’te en çok talep gören uygulama 4A hizmet dökümüdür. 4A hizmet dökümü çok fazla sayıda görüntülenmiştir. Bunun yanında nüfus cüzdanı örneği, askerlik belgesi, üniversite kaydı, ikametgah gibi belgelerin yanı sıra vatandaşların kendilerine şirket kurup kurmadığı, kaç tane cep telefonu hattının bulunduğu gibi birçok işlem anlık gerçekleştirilebiliyor.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

E-Devlet (4 Yorum)

  1. İhtiyacımızın doğrultusunda bizde yardımcı olursanız sevinirim sayın cumhurbaşkanım. Saygılarımızla

  2. Eşim çalışmıyor ceza evinden yeni çıktı denetimde bende miyastın hastasıyım maddi olarak çok zorluklar çekiyoruz çocuklarım ofok sürekli bişeyler istiyor lar alamıyoruz çok özülüyürüz bu duruma kaç aydır faturalarımız ve iki aylık kıramızı ödeyemedik çok mağduruz sizden destek bekliyorum