E Devlet Uygulamaları Yaşamı Kolaylaştırıyor


E Devlet Uygulamaları Yaşamı Kolaylaştırıyor

Pek çok kişinin hayatını kolaylaştıran bir uygulamadır e devlet. Geçmiş dönemlerde devlet kurumlarında uzun kuyrukların oluşması söz konusu olabiliyordu. Günümüzde artık internetin olduğu her yerde e devlet giriş bilgileriyle işlemler gerçekleştirilebiliyor. Günlük yoğun iş temposuna sahip olan vatandaşlar içinse e devlet kapısı en büyük yardımcıları oluyor. Yaşamı kolaylaştıran bu uygulama vatandaşların devlet kurumlarına gitmeden e devlet giriş bilgilerini kullanarak kısa sürede işlemlerini halletmelerini sağlıyor.

 

 E Devlet Uygulaması 

 

 Çok uzun bir geçmişe sahip olmayan e devlet uygulaması, hem devlet kurumlarının hem de vatandaşların zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor. Böylelikle e devlet kapısı sayesinde her iki taraf için de iş yükünün hafiflemesi söz konusu oluyor. Vatandaşların mesai saatleri içerisinde devlet kurumundaki işleri için izin almalarına gerek kalmadan güvenilir bir bilgisayardan e devlet giriş bilgileriyle işlemlerini kolayca yapmalarına imkan tanınıyor.

 

 PTT şubelerinden e devlet kapısı için giriş bilgileri kolayca temin edilebiliyor. Sonrasında ise e devlet giriş bilgileri vatandaş tarafından yine rahatlıkla değiştirilebiliyor. Böylelikle sadece kendilerinin bildiği e devlet için sisteme giriş bilgilerine sahip olabiliyorlar. 

 

 Devlet Kurumları Uygulamaları

 

 Nüfus Müdürlüğü işlemlerinden vergi işlemleri sorgulamaya kadar oldukça fazla hizmet uygulaması e devlet kapısı üzerinden kullanılabiliyor. Hatta bazı devlet kurumları için ödemeler de yine e devlet giriş bilgileriyle yapılabiliyor. Bu sayede ilgili devlet kurumuna gitmeden kısa süre içerisinde işlemler tamamlanabiliyor.

 

 Ayrıca yapılan ödemeyle ilgili dekont gönderimini de vatandaşlar e devlet üzerinden mail adreslerine yapabiliyor. Yapılan kurum ödemeleri için ödeme dekontlarının belli bir süre saklanması gerektiği herkes tarafından artık biliniyor. Bu yüzden e devlet kapısı üzerinden yapılan ödeme sonrasında dekontun gönderilebileceği güncel bir mail adresinin olması oldukça önemli oluyor. 

 

 Güvenli Ödeme Sistemi

 

 Vatandaşların kolay kullanabileceği bir uygulama olarak tasarlanan e devlet sistemi güvenli ödeme olanağı sağlıyor. Devlet kurumlarının kendi ödeme sayfalarına e devlet kapısı üzerinden yönlendirme yapılarak aynı zamanda güvenli ödeme sistemi üzerinden işlemlerini gerçekleştirmelerine imkan tanınıyor. Böylelikle e devlet giriş bilgileriyle online ödeme yaparak vatandaşlar devlet kurumu veznesine ya da bankaya gitmek zorunda kalmıyor. Ödeme sistemleri için de mutlaka 3D security şifresi kullanılması isteniyor. Bu nedenle e devlet sistemine kayıtlı olan cep telefonunun güncel ve aktif olarak kullanılan bir numara olması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın