E-Devlet Uçuş Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?E devlet kapısı vatandaşlara farklı pek çok alanda sorgulama yapabilme, bilgi ve işlem yapabilme olanakları tanır. Birçok hizmetin kolaylıkla sağlanabilir olduğu bilinen bir platform olan e-Devlet platformu her geçen gün yenilikleriyle işlem yapılabilmek üzere vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Yenilikler sayesinde daha kapsamlı hale gelen e-Devlet platformunda ‘’Uçuş Bilgileri Sorgulama’’ hizmetleri de mevcut. Peki e-Devlet üzerinden uçuş bilgileri sorgulama, uçuş numarası sorgulama gibi işlemler nasıl yapılabilir?

Uçuş Numarası Sorgulama
Uçuş Numarası Sorgulama

E-Devlet Uçuş Bilgileri Sorgulama

E-Devlet yeni oluşturduğu uçuş bilgi sorgulama güncellemesinden önce uçuş durumu sorgulaması firmaların kendi siteleri üzerinden yapılan bir işlemdi. Bu sistem sayesinde tek bir tık şekline indirgenmiş olup vatandaşların işlemlerini kolaylıkla yapabiliyor olmaları hedeflenmiştir. E-Devlet sisteminde Uçuş durumu sorgulama sayesinde yolculuk bilgileri ve durumunuz detaylı olarak görüntülenerek öğrenilebiliyor. Bu sistemde hem iç hatlar için hem de dış hatlar için yapılabilecek işlemler adına kullanım ile uçuş sorgulama ayrıca mevcuttur. Bu hizmet sistemini kullanarak dilediğiniz havalimanına ait uçuş bilgilerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Peki sistem kullanma adımları detaylı olarak ne şekilde izlenmeli?

Uçuş Sorgulama
Uçuş Sorgulama
  • Sisteme Giriş Yapın

Öncelikli olarak e-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E-Devlet sistemine giriş yapmak ve daha sonra sol üstte yer alan arama kutucuğuna ‘’Uçuş Bilgileri Sorgulama’’ yazmak ilk adım için yeterli olacaktır.

  • Sıradaki Adım İçin Karşınıza Çıkan Adımlar İzlenmeli

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü/Uçuş Bilgileri Bölümü tıklanarak sayfanızda sorgulama kriterleri bölümü ile karşılaşacaksınız.

Uçuş Durumu Sorgulama
Uçuş Durumu Sorgulama Sayfası
  • Aramak İstediğiniz Kriterlere Göre (Ör; iç ya da dış hatlar için) Seçim Yapın

‘’Sorgulama Kriterleri’’ bölümünde diğer adımlarda ‘’Havalimanı Seçimi’’ ‘’İç Hat’’ veya ‘’Dış Hat’’ bölümü tıklanarak ‘’Uçuş Seçimi’’ bölümünden ‘’Gelen Uçuşlar’’ veya seçiminize göre ‘’Giden Uçuşlar’’ kısmından kullanacağınız bölüme göre tıklama yapabilirsiniz.

  • Son Adım Olarak Sorgulama İşlemini Tamamlayın

‘’Güvenlik Resmi’’ bölümüne girilmeli ve ‘’Sorgula’’ butonuna tıklanmalıdır. Böylelikle işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Sıralı olarak izlenilen bu adımlar sayesinde e-Devlet sistemi uçuş durumu sorgulama işlemleriniz gerçekleşmiş olup uçuş bilgilerini sorgulama hizmetinden kolaylıkla yararlanılarak aradığınız uçuş için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın