E-Devlet Nedir Ve Hizmetleri Nelerdir?

E-Devlet Nedir Ve Hizmetleri Nelerdir?E-Devlet Nedir Ve Hizmetleri Nelerdir?

 

E-devlet, devlet tarafından vatandaşlarına sunulan bütün bürokratik işlemlerin bulunduğu, pratik bir elektronik sistemdir. Güvenli, hızlı, erişimi kolay, düşük maliyetli, kaliteli ve kesintisiz bir sistemdir. Bir nevi, e-devlet sistemi kamu işlerini eve kadar getiriyor ve vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Dolayısıyla, son zamanlarda e-devlet sistemi, klasik sıkıcı devlet işleri veya bürokratik işlerin yerine geçmektedir. Oldukça revaçta bir sistem olduğu için insanların devlet ile olan ilişkileri de artmaktadır. Sonuç olarak, devlet ve vatandaş ilişkisi açısından da sosyolojik olarak avantajları vardır.

 

E-devlet Nasıl Kullanılır?

 

Bir takım kişisel bilgileriniz doğrultusunda kimlik, doğrulama araçları sayesinde e-devlet sistemine giriş yapabilir ve bir kere giriş sağladıktan sonra bir çok kere başka işlemler de gerçekleştirebilirsiniz. Bu kimlik doğrulama araçlarına örnek olarak; T.C. kimlik kartı, e-imza, internet bankacılığı, e-devlet şifresi veya mobil imza gibi bir takım kimlik doğrulama araçları verilebilir. Tüm bunların yapılmasının amacı tamamen güvenli bir ortam oluşturmaktır. Çünkü bir kere giriş yaptıktan sonra birçok farklı hizmeti aynı adresten almaya devam edebilirsiniz ve bu durum da güvenli ortam özelliğini önemli kılmaktadır.

 

E-devlet Hizmetleri Nelerdir?

 

Devletin, bu elektronik ortamda vatandaşlarına sunduğu bir takım hizmetler vardır. Bu hizmetler kısaca şu şekilde verilebilir; bilgilendirme hizmetleri, ödeme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, kamu kurumları arasında yapılacak olan belge veya bilgi alışverişi, kurum ve kuruluşlara kısa yollar gibi hizmetler e-devlet kapısı tarafından sunulmaktadır. Bunun için tek bir adres ( www.turkiye.gov.tr ) üzerinden erişim sağlanmaktadır.

 

E-devlet kapısının diğer hizmetleri arasında, mahkeme dava dosyası sorgulama, adli sicil kaydı sorgulama ve belge doğrulama, gelir testi sonucu sorgulama, sosyal yardım bilgileri sorgulama, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları istihdam başvuru sorgulama, poliçe sorgulama, araç sorgulama, numara taşıma sorgulama gibi hayati önem arz edecek olan bir takım bilgiler de yer almaktadır.

 

Aynı zamanda, e-devlet sistemi üzerinden harç veya vergi gibi ödemeler de güvenli bir ortamda ödeme birimi sayesinde kolay bir şekilde yapılmaktadır. Tüm bu hizmetlerden ve altyapısının oldukça sağlam olmasından dolayı, e-devlet kapısı birçok ülke tarafından takdir almış ve örnek alınmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

E-Devlet Nedir Ve Hizmetleri Nelerdir? (13 Yorum)

    • E-devlet sistemine giriş yapınız arama kısmına pandemi yazın karşınıza çıkacaktir

  1. Bas vurmus oldugum sosyal yardim sonucunu ogrenmek istiyorum gercekten ihtiyacim var 1000 tl pandemi parasi verilecekmi tesekurler

    • E-devlet sistemine giriş yapınız arama kısmına pandemi yazın karşınıza çıkacaktir

    • Edevlet sistemine giriş yapınız TC no ve şifre bölümünün hemen altında şifremi unuttum kısmı var oraya tıklayınız sizi yönlendirecektir

  2. 7 yaşında kızıma pcr testi yapıldı yarın sabh sonucu çıkacak e devlet şifresi yok napmam gerekiyor