E-Devlet Hizmetleri Hakkında | E-Devlet Türkiye

E-Devlet Hizmetleri HakkındaE-Devlet Hizmetleri Hakkında

 

Devletin elektronik ortamda vatandaşa verdiği hizmetlerin sunulduğu e-devlet sistemi, vatandaşa internet ortamında en hızlı kaliteli şekilde hizmet verir. E-devlet çok güvenilir bir sistemdir. İnternet kullanımının çok yaygın olduğu günümüzde, bürokratik devlet işlerinin internet ortamında rahatça yapılabilmesi amacı ile devletin kurduğu bir kısa yol sistemidir.

 

E-Devlet Güvenilirliği

 

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikle şifre alınması gerekmektedir. Bu şifreyi sadece sizin bilmeniz gerekmektedir. Şifresiz e-devlet sistemine girmek mümkün değildir. T.C vatandaşı olan 15 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı e-devlet şifresi alabilir. Ayrıca yabancılar ve mavi kartlı vatandaşlar ise üzerince T.C numarası olan kendi fotoğrafının bulunduğu kimlik ile şahsen başvuru yapabilir. Ardından PTT aracılığı ile e-devler şifrelerini alabilirler.

 

Güvenlik açısından PTT’den alınan şifreyi değiştirmekte fayda var. E-devlet sistemi cep telefonu, bilgisayar ya da tablete uygulama olarak yüklenebilir. E-devlet sisteminin de hemen hemen her konuda kamu hizmeti bulunmaktadır. Kişisel bilgiler asla bir başkası tarafından görülemez. E-devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanır.

 

E-Devlet Hizmetleri

 

E-devlet hizmetleri birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Sigorta primleri hakkında detaylı bilgiler, vergi vb. ödemeler için ödeme birimi hizmeti, kamu açısından her konu hakkında bilgilendirme hizmetleri, kurum ve kuruluşlara ulaşmak için kısa yollar, SGK hakkında hizmetler, 4A hizmetleri, ödenekler hakkında bilgiler, vergi levhası ve borcu olup olmadığını sorgulama gibi hizmetler verir.

 

Ayrıca polis sınavları, soy bilgisi, döviz kuru bilgisi, askerlik hakkında ( kısa dönem, uzun dönem, bedelli ), emeklilik bilgilendirme gibi kamu hizmetlerine e-devlet sisteminde rastlamak mümkündür.

Eğitim sistemi hakkında EBA sisteminde yararlanmak için e-devlet sisteminden şifre almak gerekir. Şifre alındıktan sonra e-devlet üzerinden uzaktan eğitim alınabilir.

 

E-Devlet sisteminde vatandaşın aklına gelen her hangi bir soru olursa, bunları Hızlı Çözüm Merkezi adı altında hizmet ile sorular yanıtlanıyor. İletişim Formu hizmeti ile ise istek ve görüşler form doldurularak iletilme imkanın oluşturulmuş durumdadır.

 

E-Devlette Engel Yok

 

Engelli vatandaşlar için e-devlet çağrı merkezi 160 ile telefon aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Ayrıca işaret dili bilen e-devlet çağrı merkezi çalışanları ile engelli vatandaşlara yönelik hizmet vermektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

E-Devlet Hizmetleri Hakkında (3 Yorum)