E-Devlet Gelir Testi Sorgulama - E-Devlet Türkiye

E-Devlet Gelir Testi SorgulamaE-Devlet Gelir Testi Sorgulama

 

E-Devlet, insanların işlerini kolaylaştırmak ve devletin varlığını elektronik ortamda da hissettirmesi amacıyla kurulmuş bir sistemdir. E-Devlet üzerinde vatandaşlar devlet binalarından yapabileceği tüm işlemleri yapabilmektedir. Zamandan tasarruf sağlamaktadır. Elektronik ortam üzerinden istenilen tüm bilgiler rahatlıkla erişilebilir, hakkınızda öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Devletin elektronik ortama yansıtılmasını sağlayan bu platform, birçok vatandaş tarafından günümüzde kullanılmaktadır. Kamu binalarına gidip istediğiniz bilgiyi öğrenmek için uzun sıra kuyrukları beklemek yerine elektronik ortamdan anında erişebilirsiniz.

 

E-Devlet yöntemi ile devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay, en etkin, en güvenli yoldan irtibatı sağlanmaktadır.

 

E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

 

E-Devlet’e giriş yapabilmek için 15 yaşından büyük T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir. E-Devlet için şifre alma işlemleri ise PTT üzerinden yapılabilmektedir. Kimliğiniz ile PTT’ye başvurabilir, e-Devlet şifresi tayin edebilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaparken ise T.C. no ve e-Devlet şifresi gerekmektedir.

 

Gelir Testi Nedir?

 

Gelir testi, genel sağlık sigortası kapsamı içinde olmayan vatandaşların ve aile bireylerinin gelirinin tespit edilmesi ile sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlayabilen bir testtir. Çalışmayan, iş yeri sahibi olmayan, 65 yaş, bir ödeneği veya aylığı olmayan bireyler gelir testi yaptırarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

 

Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

 

Gelir testi, Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet kapsamı altındadır. Ancak test yaptırılmak veya başvurmak istenilirken Sosyal Güvenlik Kurumuna değil, il veya ilçedeki valilik veya kaymakamlıklara başvuru yapılmalıdır.

 

Gelir testi kimin için yapılacaksa bizzat onun başvurması gerekmektedir. Eğer bir zaruri hal var ise, gelir testi yaptıracak kişinin birinci dereceden yakınları da bu başvuruyu gerçekleştirebilmektedir. Gelir testi için hiçbir belge talep edilmemektedir. Başvuru için bireye verilen formun doldurulup geri verilmesi istenmektedir.

 

Form doldurulup teslim edildikten sonra bireyin ve hane halkının geliri tespit edilmektedir. Harcamalar, gelir, gider durumları kontrol edilir. Bu bazen yetkili kişiler tarafından ziyaret edilerek de yapılmaktadır. Eğer maddi tutar gerçekten yetersiz ise, bireyin bakmakla yükümlü olduğu yakınları ve kendisi her türlü sağlık yardımından ücretsiz bir şekilde yararlanır.

 

E-Devlet Gelir Testi Sonucu Sorgulama

 

e-Devlet üzerinden, Aile Ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından bu bilgiyi öğrenmek mümkündür.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

E-Devlet Gelir Testi Sorgulama (2 Yorum)