E Devlet Dava Sorgulama İşlemleri - E-Devlet Türkiye

E Devlet Dava Sorgulama İşlemleriE Devlet Dava Sorgulama İşlemleri

 

Vatandaşların hayatını kolaylaştırarak doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak amacıyla devlet tarafından hazırlanmıştır. Birçok işlemi bu kanalı kullanarak yapabilen vatandaşlar uzun kuyruklara girmeden hızlıca işlemlerini halledebilmektedir. Devlet kurum ve kuruluşlarındaki farklı hizmetleri web tabanlı sistem üzerinden yapabilir, gerçek bilgiye ulaşabilirsiniz. Kimlik numarası ve size özel bir şifre kullanarak sistemden yararlanabilirsiniz.

 

 Şifre İşlemleri

 

 Şifre alabilmek için T.C. vatandaşı olmak gereklidir. 15 yaşını dolduran her Türk vatandaşı e-devlet şifresini kolayca alabilmektedir. Şifrenizi Ptt şubelerine başvurarak anında alabilirsiniz. Aynı zamanda eğer bankaların internet ya da mobil şubeleri üzerinden uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra web tabanlı hizmetten faydalanarak birçok işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

 Hizmetler

 

 Devlet kurumlarının bir çoğu bu kanal aracılığı ile hizmet sunmaktadır. Askerlik belgenizi sorgulayabilir, dilerseniz sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. İkametgah, adli sicil kaydı, aile nüfus kaydı gibi bir çok önemli evrak edevlet üzerinden ücretsiz olarak alınabilmektedir. SGK hizmet dökümü alabilir, emeklilik bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Mahkeme dava dosyalarını inceleyebilirsiniz. Adınıza açılmış bir dosya olup olmadığını, mahkemenin durumunu öğrenebilirsiniz.

 

 Mahkeme Dosyası Bilgisi

 

 Adalet Bakanlığı da web tabanlı olarak birçok hizmeti sunmaktadır. Şifrenizle giriş yaparak Adalet Bakanlığı başlığı altında dosya sorgulayabilirsiniz. Tekrar kimlik bilgisi girişine gerek yoktur. Sistem otomatik olarak sizi tanımlamaktadır. Sonrasında dava dosya sorgulama bölümünden adınıza açılan davaları takip edebilirsiniz. Adınıza bir adli dava olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

 

 Aynı zamanda sizin açmış olduğunuz bir adli dava bulunuyorsa yine bu başlıktan davanızı takip edebilirsiniz. Mahkeme tarihi, alınan kararlar gibi bir çok detaya e devlet kapısı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 

 İcra Dosya Takibi

 

 Aynı başlık altından icra dosyası da sorgulanabilmektedir. Adalet Bakanlığına bağlı olarak adınıza açılan icra dosyası olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Herhangi bir dosya bulunmuyorsa adınıza açılmış bir dava dosyası bulunmuyor ibaresi ile karşılaşacaksınız. Açılmış dava bulunuyorsa davanın durumu, tarihi, alınan kararları da görme imkanına sahip olmaktasınız. Bu sayede davalarınızın durumu hakkında gereken tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 Birçok hizmet site üzerinden zahmetsizce alınabilmektedir. Dilediğiniz saatte işlem yapabilir, gerekli bilgileri en doğru kanaldan öğrenebilirsiniz. Sürekli gelişerek her geçen gün sunulan hizmetlere yenileri eklenmeye devam etmektedir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın