E-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama - E-Devlet Türkiye

E-Devlet Adli Sicil Kaydı SorgulamaE-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama

 

e-Devlet, vatandaşların gündelik işlerini kolaylaştırmak, taleplerini veya şikayetlerini elektronik ortam aracılığıyla dikkate almak için devlet adına kurulmuş bir İnternet sitesidir. Devlet vatandaşları her türlü kamu hizmetlerinden yararlanabildiği gibi, e-devlet üzerinden de isteklerini iletebilir ve yararlanabilirler. Her türlü sorgulamanın ve hakkınızdaki bilgilerin yer aldığı bu elektronik devlet ortamından istediğimiz tüm bilgilere ulaşabilmekteyiz. Bir devlet binasına gidip istediğimiz bilgileri almaktansa, İnternet ortamından bu bilgileri edinmek çok daha kolay yol ile ve çok daha kısa sürede gerçekleşiyor.

 

İnternet’in hayatımızdaki aksamayan önemini de kabul edersek, birçok vatandaş devlet adına olan işlemlerini bu elektronik ortam yardımı ile gerçekleştiriyor. Peki e-devlet üzerinden Adli Sicil Kaydı sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz?

 

Adli Sicil Kaydı

 

Kesinleşmiş mahkeme kararına bağlı olarak kişiler hakkında ceza ve güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgilerin kaydedildiği sisteme ‘adli sicil’ denmektedir. Adli sicil kaydı ise vatandaşın bu sistemde tutulan suç kaydı olarak nitelenmektedir. Adli sicil kaydına sabıka kaydı da denmektedir.

Adli sicil kaydının işlenmesi için kesinleşmiş bir mahkeme kararının olması gerekmektedir. Kesinleşmeyen mahkeme kararları adli sicil kaydında yer alamaz. Ceza veya güvenlik yaptırımı içeren her mahkumiyet kararı adli sicil kaydına işlenmektedir. Adli sicil kaydı özellikle iş başvurularında, yurt dışına çıkışlarda, ehliyet almada, silah taşımada, iş yeri ruhsatı almakta oldukça önemlidir. Adli sicil kaydınızın boş olması özellikle bir işe başvururken(kamu veya özel sektör fark etmeksizin) çok önemlidir. İşveren bir çok firmada adli sicil kaydının boş olması şartı aranmaktadır. Adli sicil kayıtları yalnızca Adalet Bakanlığı Adli Sicil Ve İstatistik Kurumu tarafından silinebilmektedir.

 

Hangi Kararlar Adli Sicil Kaydında Yer Almaz?

 

1-İdari para cezası kararları adli sicil kaydında yer almaz.

2-Disiplin hapsine ilişkin kararlar adli sicil kaydında yer almaz.

3-Disiplin suçlarına ve sadece askeri suçlara ilişkin kararlar da adli sicil kaydında yer almamaktadır.

 

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

 

e-Devlet üzerinden, Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulmuş sayfaya girip adli sicil kaydı sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bu sorgulamayı yapmadan önce e-Devlet üzerinden size özel bilgiler ile giriş yapmanız gerekiyor. T.C Kimlik numaranız ve şifreniz üzerinden giriş yapabilir, gerekli sorgulamaları yaptırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama (2 Yorum)