E-Borcu Yoktur Nasıl Alınır?İşyeri sahiplerinin ve işverenlerin, “E-Borcu Yoktur” belgesini almaları zorunludur. SGK Borcu yoktur belgesi çevrimiçi hizmetler üzerinden alınabilir. SGK Borcu yoktur belgesinin zorunlu olmasının birçok nedeni vardır. İşverenlerin, bu belgeye sahip olmaları gerekmektedir.

E-Borcu Yoktur Belgesi İşletmeler için Önemlidir

SGK Borcu yoktur belgesi işyerleri için önemli bir husustur. Bir işyerenin sahip olduğu “SGK Borcu Yoktur” belgesi, işveren için birçok avantaj sağlar. Bu belgeyle işveren; banka teşviklerinden yararlanabilir, avantajlı ve kolay bir kredi çekim sürecine sahip olur. Ayrıca “SGK Borcu Belgesi” sayesinde işveren, ihalelere de katılabilir. E-SGK Borcu Yoktur belgesi, işyeri için bir zorunluluktur. Bu zorunluluğun yanı sıra E-Borcu Yoktur belgesine sahip olmak işyeri için fayda sağlar.

E-Borcu Yoktur Belgesi

Yeni sistemin hizmeti sunulması ile E-Borcu Yoktur Sgk belgesini almak artık çok daha kolaydır. Çevrimiçi hizmetten önce E-Borcu Yoktu belgesi; Sosyal Sigortalar Kurumu, İl ve ya İlçe Müdürlükleri’ne giderek elden alınabiliyordu. Hizmete sunulan çevrimiçi sistem bu belgeyi daha kolay bir yoldan işverenlere ulaştırıyor.

E-Devlet sisteminin geliştirilmesi ve hizmete sunulması ile artık birçok belge ve sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet hizmetinden önce SGK Borcu Yoktur belgesi, kurumlara giderek temin ediliyordu. SGK Borcu Yoktur belgesini elden almadan önce bir de bu belge için kurum üzerinden başvuru yapılması gerekiyordu. Kurum üzerinden gerçekleştirilen bu işlemler, zaman alan ve yorucu olan adımlardı. Sosyal Sigortalar Kurulu talebi doğrultusunda bu belgeyi çevrimiçi hizmet üzerinden almak mümkündür.

e-borcu yoktur başvuru formu
e-borcu yoktur başvuru formu

E-Borcu Yoktur Belgesi için Önceden Başvuru Şartı

E-Borcu Yoktur belgesi başvuru formu işveren tarafından talep edilir. Gerekli talepleri sağlayan işveren, borcu yoktur belgesine sahip olabilmek için SGK’nın özelleşmiş alanlarına başvuru yapar. Başvuru işlemlerini tamamlayan işveren bir sonraki adımda, E-Borcu Yoktur belgesine sahip olur.

İşverenler, SGK’nın ilgili alanlarına Adi Ortaklıklar, Tüzel Kişi İşverenler, Gerçek Kişi İşverenler olarak başvurabilirler. Kuruma yapılan başvuru için “E-Borcu Yoktur Başvuru Formu” doldurulur ve başvuru adımı tamamlanır. Doldurula form ve işyeri belgeleri SGK’ya teslim edilir.

E-Borcu Yoktur Belgesi için İzlenecek Adımlar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) internet sitesi (e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa) üzerinden “İşveren” ibaresi seçilir. İşveren sayfası açıldığında bu sayfa aracılığıyla yapabileceğiniz işlemlerin ve çevrimiçi olarak talep edebileceğiniz belgelerin bir listesini görürsünüz. Listeden “e-Borcu Yoktur Uygulaması (4a)” seçilir.

Uygulamaya girişi seçerek, kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi bilgilerini ekleyerek ardında da en alt sütundaki güvenlik kodunu yazarak E-Borcu Yoktur belgesine sahip olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın