E-Bildirge Başvuru Yetkili Onayı Nereden Alınır?


E-Bildirge başvuru yetkili onayı nereden alınır? E-bildirge başvuru formu nedir? Başvuru yetkili onayı neye yarar? Tüm bu soruların cevabı için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Bildirge Başvuru Yetkili Onayı Nedir?

SGK işveren işlemleri ile uğraşan herkesin son zamanlarda merak ettiği konu olan e-bildirge başvuru yetkili onayı nedir?

E-Bildirge Başvuru Formu
E-Bildirge Başvuru Formu

E-SGK sisteminin değişmesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan şifre artık iş yerinden alınan tescil evraklarıyla birlikte alınıyor. E-SGK tescil uygulamasında e bildirge kullanıcı kısmında, sonda bulunan e-bildirge kullanıcı kısmında bildirgeci olarak tanımladığınız kişiyi ve iş yeri tescil başvurunuz onaylandıktan sonra 7 gün içinde e-Devlet sistemi üzerinden onay vermeniz gerekiyor.

İş yeri tescil başvurusunu internetten yaptıktan sonra 7 gün içinde SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. SGK şifresini almak için E-SGK uygulamasında yetkili olarak tanımlanmış kişinin e-Devlet şifresi ile başvuru yetkili onay menüsüne giriş yaparak e-sigorta sözleşme onayı yapmalısınız. Tüm bu işlemleri yapamayacak durumda iseniz SGK’ya sözlü olarak danışabilirsiniz.

E-Bildirge Başvuru Formu Nedir?

Çoğu zaman alan işleri online olarak e-Devlet’e taşıyan SGK’nın aylık prim ve hizmet bedelini gönderebilmeniz için gerekli olan bir formdur. SGK şifresini aldıktan sonra görevliye danışarak alabileceğiniz veya şifreyi aldıktan sonra e-Devlet’te yapabileceğiniz bir işlemdir.

E-Bildirge Başvuru Yetkili Onayı Nedir?
E-Bildirge Başvuru Yetkili Onayı Nedir?

Başvuru Yetkili Onayı Neye Yarar?

Sıkça sorulardan biri olan başvuru yetkili onayı neye yarar sorusunun cevabı: SGK iş yeri tescil başvurusu yapıldıktan sonra tescilin son aşaması olan yetkilinin e-Devlet sistemi üzerinde onaylamasıdır. E-Devlet üzerinden SGK şifre onayı verilmeden şifre alınamayacak ve yetkili olarak tanımlanan kişinin e-Devlet üzerinden girdiğinde şifre görmesi için tüm yetkililerin e-şifre onaylama işlemlerini yapması gerekiyor.

Başvuru Yetkili Onayı
Başvuru Yetkili Onayı Neye Yarar?

E-Bildirge Yetkili Onayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-SGK sisteminde yetkililerin tanımlanması gereklidir. Tescil onayı verildikten sonra -SGK onay verir- iş yerinde yetkili olarak tescillenmiş kişilerin vatandaşlık numaralarıyla (T.C.) girip sözleşmeyi onaylamaları ile son bulur.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E-Bildirge başvuru onayı yapmanız için gerekli e-Devlet şifresi PTT şubelerinden 2,5 TL ücretle alınabilir. Şifreyi bir kez almanız halinde daha sonra şifrenizi unutmanız durumunda PTT’den veya mobilden şifremi unuttum diyerek ve gerekli güvenlik sorularını girerek tekrardan alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın