Doktora Burs Başvurusu ve Sonuç Takibi Nasıl Yapılır?​​​​​​​Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun altında bulunan Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi tarafından; lisans, lisansüstü ve doktora sonrası bursları sağlanmaktadır. Doktora öğrencilerine yönelik burslarda, ilgili kuruluşların kendi çalışma alanlarıyla ilgili ya da sosyal ve beşeri bilimler alanında Türkiye genelinde çeşitli projelere katılacak ya da tez ve makale yazımı ile beraber bu alanlarda araştırmalarda bulunacak öğrencilere çalışmalarını desteklemek amacı ile yurt içi eğitim bursu verilmektedir.

Doktora burs başvurusu
Doktora burs başvurusu

Doktora öğrenci adayları e-devlet şifreleri ile sisteme girerek Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun sağladığı doktora burs başvurusu gerçekleştirebilirler. Her yıl ocak ayı itibari ile başlayan bursların kayıt dönemleri genellikle Kasım ayında başlıyor. Belirtilen tarihler ve başvurular www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler alanında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu alanında bulunabilir.

Verilen burslar toplam 16 çalışma alanını ve ilgili 22 tez konusunu kapsamaktadır ve her yıl toplamda 73 kişiye verilmektedir.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı Başvuru Şartları

  • Başvuru şartlarının başında, başvuran öğrenciler Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından açıklanan alanlarda ve konularda tez seçmek zorundadır.
  • Yüksek lisans mezuniyet notu 100’lük sistemde en az 75 olmalıdır.
  • ALES sınavının sözel ya da eşit ağırlık alanından en az 60 almış olmaları gerekmektedir.
  • ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınavları YDS ya da YÖKDİL sınavlarından en az 55 puan almış olmaları gerekmektedir ya da herhangi bir uluslararası geçerliliği olan sınavdan ÖSYM’de eşdeğerliği 55 olan bir not alınmış olmalıdır.
Doktora burs başvuru sonuçları
Doktora burs başvuru sonuçları

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı Doktora Burs Başvuru Sonuçları

Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi kurumlarının hangilerine uygun alanda tez başvurusunu yaptıysanız onların sitelerinde paylaşılan doktora burs başvuru sonuçları listelerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ilgili kurumların sitelerinde sonuçların paylaşılmasının ardından www.turkiye.gov.tr adresinde e-hizmetler bölümünde Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu burs uygulamasından da sonuçları görebilirsiniz.

Eğer burs almaya hak kazandıysanız burs başvurunuzu yaparken sisteme yüklediğiniz belgelerin asıllarını veya onaylı suretlerini 10 iş günü içerisinde şahsen ya da posta ile burs almaya hak kazandığınız kuruma göndermeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın