Doğum Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Doğum Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde çalışmakta olan her anne adayı veya anne, doğurdukları çocuklarının ardından devlet destekli olarak maddi yardım almaktadır. Bu yardımlar çocuk sayısına ve özel kriterlere göre değişkenlik gösterebilirken, bu imkandan faydalanabilmek adına başvuru yapmak ve ardından da dikkatlice başvuruyu takip etmek şarttır. Bu bağlamda doğum raporu nereden alınır sorusunun yanıtını arayan anneler ve anne adayları,başvurunun ardından süreci takip etmelidir.

Doğum Raporu Nedir?

SGK Doğum Raporu Girişi belgesinin alınması adına, doğacak çocuğun ardından bazı noktalardan birine giderek başvurunun yapılması şarttır. Doğum raporu nasıl alınır sorunsalının yanıtı, bu yazı ile açıklığa kavuşuyor. SGK doğum raporu almak isteyen ve ardından da devlet destekli maddi yardımdan faydalanmayı amaçlayan anneler; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerinden herhangi birine giderek doğum parası için başvuruda bulunmalıdır.

Doğum Raporu Nasıl Alınır?
Doğum Raporu Nasıl Alınır?

Doğum Raporu Başvurusu

Doğum raporu sgk bildirimi için müdürlükteki görüşmenin ardından başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurması gereken anneler, bu şekilde başvuru işlemini tamamlamış olur ve süreci beklemeye koyulur.

Doğum Raporu SGK Bildirimi
Doğum Raporu SGK Bildirimi Nedir?

Doğum Raporu Almak İçin Şartlar

Doğum raporu alabilmek adına; Aile,Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri bazı şartlar belirlemiştir.

  • Doğum parası almak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Doğum yardım parası alacak olan aile fertlerinin Mavi Kart’a sahip olması,
  • Doğumun gerçekleşmesinin sonrasında doğmuş bebeğin sağ bir şekilde dünyaya gelmesi,
  • Aile fertlerinin sigortalarının hala geçerliliğini koruması,
  • Bebek doğmadan önce 3 aylık son süreçte sigorta primlerinin yatırılmış olması gibi faktörlere uyumluluk gösteren her aile, doğum parası yardımından faydalanabilmektedir.
SGK Doğum Rapor Girişi
SGK Doğum Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

Doğum Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum raporunu sorgulama konusu da kafalarda soru işaretleri yaratırken, e-Devlet uygulaması büyük bir kolaylık sağlamıştır.

Anne adayları, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve mevcut şifresi ile e-Devlet’e giriş yapmalıdır. Giriş yapmasının ardından arama bölümüne “Doğum Raporu Sorgulama” yazılmalıdır. Önünüze çıkan sayfada, Sağlık Bakanlığı logosu olan işleme gelinmelidir. Eğer başvuru yapıldıysa,sorgulamanın sonucu karşınıza çıkacaktır. Bu sayede doğum parası yardımını alıp almadığınız belirlenmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 7 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın