DMO İhale Sorgulamaİnsanların kendi içlerinden oluşturdukları, düzen ve kanunu ön plana alan, bir takım yasalar çerçevesinde oluşturulan teşkilatlı yapılara devlet adı verilmektedir. Devlet bünyesinde bulundurduğu kurum ve kuruluşlarla hem ülke düzenini korumaya çalışır hem de insanların haklarını gözetir. Mevcut kaynakları ve varlıkları daha verimli kullanmak amacıyla faaliyetlere girişen devlet, bu anlamda DMO kuruluşunu meydana getirmiştir.

DMO NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Devlet Malzeme Ofisi’nin kısaltması olan DMO, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla meydana getirilen bir birimdir. Devletin yararını, kaynakların verimli kullanılmasını ve israfın engellenmesini ön planda tutan kuruluş, kamu kurumlarının malzeme ihtiyacını karşılamak hedefindedir.

DMO HANGİ MALZEMELERİ KARŞILAR?

Kamu kuruluşlarının malzeme ihtiyacını yerine getirmek amacıyla faaliyete geçirilen DMO, teknolojik araçlardan temizlik malzemelerine, kartondan mukavvaya, taşıtlardan iş makinelerine, büro içinde kullanılan makinelerden tıbbi malzemelere kadar sayısız gerecin ilgili kurumlara ulaştırılmasını sağlar. Bu kurum, kendisiyle koordineli olan kamu kuruluşlarına ilgili ihtiyaçları gönderebilmek için öncelikle bu ürünleri kendisi temin etmektedir. Bu süreçte de bir takım ihaleler açarak ürün satışıyla ilgilenen firmalarla iletişime geçmektedir. Bu ihale ile ilgili sonuçları sorgulama amacında olan şirketler, e-Devlet sistemi yardımıyla amaçlarına ulaşabilmektedirler.

KISACA E-DEVLET

Devlet tarafından faaliyete geçirilen ve vatandaşın resmi işlemlerini internet üzerinden halletmesini amaçlayan sanal sisteme e-Devlet adı verilir. Neredeyse tüm kamu kuruluşlarını aynı internet portalı üzerinde buluşturan bu sistem, vergi ödemelerinden askerlik sülüsü çıkarmaya, gsm kaydı sorgulamaktan elektrik aboneliği fesih etmeye kadar pek çok çeşitte ve alanda resmi hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerden birisi de DMO ihalesini sorgulama işlemidir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN DMO İHALE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  • İnternet tarayıcısında yer alan arama çubuğuna türkiye.gov.tr yazarak giriş ekranına gelinir
  • Buradaki ilgili kutucuklara TC kimlik numarası ve PTT şubelerinden temin edilen e-Devlet şifresi girilerek sisteme erişim sağlanır
  • Açılan ana ekranın arama bölümüne ‘DMO ihale sorgulama’ yazılarak çıkan başlığa tıklanır
  • Sistemin yönlendirdiği ekranda yer alan ‘İhale Durumu’ satırında sorgulanacak ihale için uygun olan, ‘kategori’ satırında da ihalenin içeriği ile ilgili olan seçilir ve en altta bulunan ‘sorgula’ butonuna tıklanır
  • Bu adımların ardından ihale ile ilgili ‘sonuç listesi’ sayfasına ulaşmak mümkündür
  • Ayrıca sorgulanan ihale ile ilgili bilgilerin çıktısını almak için ise sayfanın sağ tarafında bulunan ‘yazdır’ butonuna tıklayarak belgeyi temin etmeniz mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın