Diş Protezi Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Diş Protezi Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?Diş protezi, kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılabilen ve takıp çıkarılarılabilir olan diş görüntüsüne sahip maddelere verilen isimdir. Dişleri ile ilgili problem yaşayan veya kendi dişlerinin sağlıksız olması nedeni ile dişlerini kaybeden kişiler için diş hekimleri tarafından uygulanan bir yöntemdir.

Diş protezleri kısmi olabileceği gibi tüm dişi kapsayacak halde tam diş protezleri şeklinde de yapılabilmektedir. Diş protezi yapımında kullanılan madde akrilik ya da porselen olabilir.

Diş protezi maliyetli bir işlemdir. Ancak diş protezi hakkınız olması durumunda diş protezi masraflarınız devlet tarafından karşılanacaktır.

Diş Protezi Hakkı Sorgulama
Diş Protezi Hakkı Sorgulama

SGK Diş Protezi Hakkı Nedir?

Diş hekiminizin muayenesinin ardından size diş protezi yapılması gerekliliği doğdu ise, işlemin devlet tarafından karşılanabilmesi mümkündür. Ancak bunun için sizin SGK diş protezi hakkı sahibi olmanız gerekmektedir.

SGK Diş Protezi Hakkı Sorgulama
SGK Diş Protezi Hakkı Sorgulama

Diş Protezi Hakkı Sorgulama Nedir?

Diş protezi yapımı devlet tarafından karşılanabilen bir tedavidir. Sigortanızın diş protezini karşılayıp karşılamayacağını öğrenmek için diş protezi hakkı sorgulama yapabilirsiniz.

Adım Adım Diş Protezi Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlete Giriş:

(https://www.turkiye.gov.tr) adresine girin. Sağ üst köşede bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Açılan sayfada ; T.C. Kimlik No. yazan bölümün karşısındaki kutucuğa T.C. kimlik numaranızı yazın. e-Devlet Şifresi yazan bölümün karşısındaki kutucuğa e-Devlet şifrenizi yazın (e-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden temin edebilirsiniz). Bilgileri girdikten sonra sağ alttan bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

Sorgu Ekranına Ulaşma:

Sayfanın üst ortasında bulunan “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazan bölüme tıklayın ve diş protezi hakkı sorgulama yazın ve “Enter” butonuna basın.

Eğer diş protezi hakkınız var ise yeni açılan ekranda  “DİŞ PROTEZİ HAKKINIZ VARDIR. YAPTIRABİLİRSİNİZ” yazısını göreceksiniz.

e-Devlet Diş Protezi Hakkı Sorgulama
e-Devlet Diş Protezi Hakkı Sorgulama

Sorgu Ekranına Ulaşmak İçin Bir Diğer Yol

Sayfanın alt bölümünde bulunan e-hizmet kategorilerinden “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” sekmesini seçin.

Açılan ekranda “Sağlık Uygulamaları” başlığı altında diş protezi hakkı sorgulama butonuna tıklayın.

İstenilen diş protezi sigortanız kapsamında ise yeni açılan ekranda  “DİŞ PROTEZİ HAKKINIZ VARDIR. YAPTIRABİLİRSİNİZ” yazısını görebilirsiniz.

Diş hekiminiz ile görüşüp SGK hakkınız ile diş protezlerini yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın