Dijital Türkiye - E-Devlet Türkiye

Dijital TürkiyeDijital Türkiye

 

Yapılandırılan ve geliştirilen e devlet sistemi, günümüzde dijital kimliğimiz sayılabilecek nicelikte bir internet sitesidir. İstenilen bütün kişisel verilere saniyeler içerisinde ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra birçok başvuru ve kayıtlar e devlet üzerinden yapılabilmektedir.

 

 E Devlet Sisteminin Bizlere Sağladığı Avantajlar

 

 E-devlet Kapısı üzerinden Tüketici Hakları Mahkemeleri gibi mercilere şikâyetlerinizi belirtmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra Covid-19 salgını sebebiyle seyahatlerde ve girilen bir çok sınavda istenilen HES koduna da bu sistem üzerinden ulaşabilir ayrıca sahip olduğunuz sertifikalarınıza ve mezuniyet durumu, öğrenci durum belgesi, ikametgah gibi hayatımızın bir çok alanında gerekli olan bu belgelere edevlet  sistemi üzerinden ulaşmak oldukça kolaydır.

 

 HES Kodu Nedir?

 

 HES Kodu Korona virüs salgını döneminde kişilerin Covid-19 hastalığına yakalanıp yakalanmadığı veya yakalanan kimse ile temasta bulunduğunu gösteren bir sistemdir. Hes Kodu kişiseldir ve sürelidir. Belirlenen süre bittiğinde yenilenmesi gerekmektedir. Yapılacak bütün seyahatlerde Hes Kodu gerekmektedir.

 Bu kod e devlet kapısı üzerinden kolay bir şekilde alınabilmektedir.

 

 E Devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?

 

 Bu sistemi kullanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Aynı zamanda 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Eğer şartlara uygun iseniz bir PTT şubesinden TC kimlik numaranız ve kimliğiniz ile şifre almalısınız. Daha sonra bu şifre ile internet tarayıcısı üzerinden veya telefonunuza indireceğiniz e-devlet uygulaması ile giriş sağlayabilirsiniz. Giriş yaptığınız ekranda arama butonu mevcuttur. İhtiyacınız olan konuyu arama kutucuğuna yazarak hemen ulaşmanız mümkündür. 

 

 E Devlet İle Giriş Yapılabilen Diğer Siteler 

 

 E devlet üzerinden güvenli olan bazı kamuya ait sitelere giriş yapılabilmektedir. E-NABIZ sistemi bunların başında gelmektedir. Devlete ait hastanelerde yapılan işlemlerin bulunduğu ve rahatlıkla ulaşabildiğimiz bu sisteme e devlet üzerinden giriş yapılabilmektedir.

 

 Şifrenin Korunup Kimse İle Paylaşılmaması

 

 Bütün kişisel verilerimizin sitede bulunması ve şahsi işlemlerin sistem üzerinden rahatlıkla yürütülebiliyor olması kişiler için bir bakımdan tehlike arz edebilmektedir. Bu sebeple şifrenin kullanılmaya başlandığında değiştirilmesi ve yeni bir şifre belirlerken başka bir yerde kullanılmayan ve kolay tahmin edilemeyen bir şifre belirlenmesi güvenlik açısından daha uygun olacaktır. 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın