Devlet Su İşleri Tarımsal Toprak Deneylerinin Yapılması TalebiEvrenin meydana gelmesindeki dört temel elementten birisi olan toprak, insanoğlu için vazgeçilmez bir değerdir. Üzerinde binalar, evler yapılarak yaşanılan, tarımsal faaliyetler neticesinde pek çok gıdayı insanlara sunan ve kendi özünden üretilerek insanoğlunun yaşamını kolaylaştıran sayısız eşyaya temel oluşturan toprak, korunması ve kollanması gereken bir zenginliktir. İnsanların hizmetine sunulan eşsiz doğanın en önemli üyelerinden birisi olan bu değer, barındırdığı hazineyi canlıların bilinçli bir şekilde kullanmasını beklemektedir. Evrende yaşayan canlılara sayısız faydası bulunan toprağın en mühim hizmetlerinden birisi de tarımsal faaliyetleri insanlarla buluşturmasıdır. Ülkemizde de hem ekonomik hem de toplumsal açıdan etkin bir yerde bulunan tarım, devletin geliştirdiği projelerle daha verimli ve sağlıklı bir şekilde yapılmaya çalışılmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bu anlamda faydalı gördüğü çalışmaları hayata geçirmektedir.

DEVLET SU İŞLERİ HAKKINDA

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren DSİ (Devlet Su İşleri), ülkemiz sınırları içerisinde yer alan su kaynaklarını verimli ve bilinçli bir şekilde insanlarla buluşturmak, hem doğayı korumak hem de mevcut zenginlikleri vatandaşlara ulaştırmak düşüncesinde olan bir resmi kurumdur. Bu anlamda çalışmalarını yürüten DSİ, 1954 yılından beri bu manada hizmet vermektedir. Devlet Su İşleri’nin geliştirdiği sayısız projelerden birisi de ‘Tarımsal Toprak Deneylerinin Yapılması’ fikridir. Mevcut toprak ile ilgili tarımsal deney yaptırmak için talepte bulunmak isteyen bireyler, e-Devlet sistemi üzerinden bu isteklerini yerine getirebilmektedirler.

E-DEVLET NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne mensup vatandaşların resmi devlet kurumları ile ilgili işlerini internet üzerinden halletmelerini sağlayan sanal resmi hizmet sistemine E-Devlet ismi verilmiştir. Vergi ödemelerinden askerlik başvurusuna, sınav sonuçlarına ulaşmadan adli sicil kaydı sorgulamaya kadar sayısız hizmeti vatandaşlara sunan bu sistem, tarımsal toprak deneylerinin yapılması talebi noktasında da hizmet vermektedir.

E-DEVLETE NASIL ÜYE OLUNUR?

E-Devlet sistemini kullanabilmek için herhangi bir üyelik formuna ya da başvuruya ihtiyaç duyulmamaktadır. Mevcut TC kimlik numarası ve PTT şubelerinden temin edilebilen şifre sayesinde internetin olduğu her yerden bu sisteme giriş yapmak son derece kolaydır.

DSİ TARIMSAL TOPRAK DENEYLERİNİN YAPILMASI TALEBİ NASIL YAPILIR?

  • İnternet tarayıcısının arama çerçevesine türkiye.gov.tr yazılarak sistem giriş sayfasına gelinir
  • TC kimlik numarası ve parola girildikten sonra sistem ana sayfası açılır
  • Açılan ana ekranın en üst bölümünde yer alan arama kutusuna ‘tarımsal toprak deneylerinin yapılması talebi’ yazılır ve çıkan başlık tıklanır
  • Sistemin yönlendirdiği sayfada mevcut başvurulara ulaşmak mümkündür
  • Yeni bir talep oluşturmak için de sayfanın sağ tarafında yer alan ‘yeni başvuru’ butonuna tıklamak yeterlidir

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın