Dernek Kurucu Üyeliği ve Dernek Organ Üyeliği SorgulamaTürkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan ve derneklerin kurulması, yönetilmesi ve de dernek organlarının üyeliklerinin belirlenmesine ilişkin olarak güncel mevzuat işlemlerine yönelik hizmetler e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ortada duran bu en temel nitelikler esas alındığı zaman gerçekten de 04-11-2004 tarihinde kabul edilen 5253 sayılı ilgili Kanun çerçevesinde dernek kurulumuna ilişkin olarak kimlerin yer alacağını belirlemektedir.

Dernekler Kanunu

5253 sayılı Kanun nezdinde gerçek kişilerin ve tüzel kişilerin en az yedi kişilik kurulmasını ifade etmektedir. Dernek üyelerinin ortak bir bilgi, çalışma ve de fikir etrafında bir araya gelerek sivil toplum kuruluşu olarak yasal hakkından yararlanması mevzuatta düzenlenmiştir. Bu nitelikten hareket edildiği zaman e devlet dernek sorgulama işlemlerinin ivedilikle yerine getirilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu da önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Derneklerin Organları

Derneklerin yönetim kurulu, mülki idare amirliği, il ve ilçe şube müdürlükleri olarak organları bulunmaktadır. Dernek yönetim kurulu üyelerinin söz konusu organlarıyla daima istişare halinde olması ve de her yönden dernek nasıl kurulur yönünden dernek kurulumuna ilişkin yasal düzenlemeleri yakından takip etmesi gerekmektedir.

5253 Sayılı Kanun

Dernekler Kanunu olarak düzenlenen söz konusu ilgili Kanun hükmünde her yönden derneklerin kurulumu, işleyişi ve yönetilmesi konusuna ilişkin olarak çalışmalar aktarılmaktadır. Bütün bu özelliklerinden hareket edildiği zaman gerçekten de derneklerle ilişkili olarak faaliyetlerine yer verilmektedir. Bu özellikleri neticesinde e-devlet portali üzerinden derneklerin kurulumuna yönelik olarak çalışmaların yürütülmesi her yönden önem teşkil eden nitelik olarak kendini göstermektedir ki bu özellikleri ışığında son derece öne çıkan yaklaşım tarzı olarak karşımıza çıkar. Öte yandan e devlet dernek üyelik sorgulaması işlemlerinde her yönden TC kimlik no, internet bankacılığı veya mobil bankacılık yöntemlerinden herhangi birisi kullanılarak her yönden derneklerin kurulumuna ilişkin olarak ayrıntılı bir şekilde teknik destek alınması mümkün hale gelinmektedir. Bu da son derece önem teşkil eden yaklaşım tarzı olarak Dernekler Kanunu açısından dikkate değer bir durumu bir arada tutmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın