Deniz Ruhsat Sorgulaması Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Deniz Ruhsat Sorgulaması Nasıl Yapılır?Türkiye Cumhuriyeti karasularında seyir halinde olan, ulusal olan ve ya olmayan bütün gemiler, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü sorumluluğundadır. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki gemiler için ruhsat işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. Deniz ruhsatı sorgulama hizmeti işlemi çevrimiçi verilen bir hizmettir, E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir.

Deniz Ruhsatı Önemi

Türkiye Cumhuriyeti karasularında seyir halinde olan gemilerin deniz ruhsatı olmalıdır. Seyir halinde de olsalar iskeleye bağlı da olsalar deniz ruhsatı, zorunlu bir uygulamadır. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü deniz ruhsatı uygulamasını emniyeti sağlamak için başlatmıştır.

Deniz Ruhsatı Zorunluluğu

Ticari faaliyet gösteren gemilerin alması gereken deniz ruhsatının yanı sıra ticari faaliyet gösterdikleri iş alanına yönelik bir ruhsat daha almak zorundadırlar. Turizm alanında hizmet veren gemiler, turizm ruhsatına sahip olmak zorundadırlar. Deniz motoru ruhsatı ise sadece yolcu taşıyan gemiler için zorunlu bir uygulamadır. Bağlanma Kütüğü, Türk bandrollü 18 GRT altındaki gemiler için sahip olunması gereken zorunlu bir uygulamadır. Aynı zamanda Türk bandrollü’ne sahip deniz araçlarında telsiz teçhizatı var ise bu gemi, Telsiz İşletme Müdürlüğü’nden telsiz ruhsatı almak zorundadır.

Deniz Ruhsatı Nasıl Alınır?
Deniz Ruhsatı Nasıl Alınır?

Deniz Ruhsatı Sorgulama

Deniz ruhsatı sorgulama işlemi için E-Devlet, çevrimiçi olarak hizmet verir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini, PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Deniz Ruhsatı Sorgulama

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra site içi arama kısmına “deniz ruhsatı sorgulama” yazarak arama sonuçları sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada ilk çıkan sonuç, aradığınız kritere en uygun olan sonuçtur. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Deniz Ruhsatı Sorgulama bağlantısına tıklayarak deniz ruhsatı sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden gerçekleştirmiş olursunuz.

E-Devlet Üzerinden Ulaşabileceğiniz Diğer Hizmetler

E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz birçok işlem vardır. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra site içi arama kısmına “Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü” yazarak sonuçların sıralanacağı sayfaya yönlendirilirsiniz. Ardından “Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü” bağlantısını seçerek listelenen birçok çevrimiçi hizmete ulaşmış olursunuz. Borç Sorgulama, Deniz Ruhsatı Sorgulama, Deniz Ruhsatı Başvurusu, Deniz Ruhsatı Takibi, Gemi Trafik Hizmetleri Bilgi Sistemi hizmetleri bu çevrimiçi hizmetlere verilebilecek örneklerden birkaçıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın