Deniz Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama Nasıl Yapılır?


Lojistik seferberliği, Millî Savunma Bakanlığı tarafınca ekstrem durumlar için oluşturulmuş lojistik bakımdan ihtiyaçları karşılamak üzere planlanmış seferberliktir. Ülke vatandaşlarının şahsi kara, hava ve deniz araçlarının acil durumlarda gereksinim duyulduğu takdirde göreve hazır pozisyonda bekletilmesidir.

Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet sitesi üzerinden lojistik sefer görev emri sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Güvenlik bölümü içerisinden, Millî Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan hizmetler arasından deniz, hava veya kara aracınız için ilgili başlığı seçerek sorgulatmanızı yapabilirsiniz.

Lojistik Seferberliği
Lojistik Seferberliği Nedir?

Deniz Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden arattırdığınız takdirde yönlendirilen sayfada sorgulama gemi adını girerek yapılmaktadır. Deniz nakil araçları için lojistik sefer görev emri sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için il afet ve acil durum müdürlüklerine başvurulmaktadır.

Deniz Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama
Deniz Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama

Seferberlik Halinde Araç Sahiplerinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Bakanlar Kurulu tarafından alına karar ile ihtiyaç bulunan acil durumlarda doğrudan veya dolaylı olarak duyuru yapılarak bildirilmektedir. Seferberlik görev emri bulunan kara, hava veya deniz araçlarının sahipleri ile çeşitli medya iletişim araçları ile iletişime geçilir. Gizli bir çağrı söz konusu olduğunda kişilerle doğrudan iletişime geçilerek yükümlülükleri bildirilmektedir. Taşıt sahipleri gerekli hazırlıklarını tamamlayarak, sefer görev emri bulunan aracın yapım ve onarım araç takımı ve malzemeleri ile bildirinin yapıldığı anı takiben altı saat içerisinde Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonuna teslim eder. Komisyonun ilgili yetkilileri tarafından gerekli kontrollerinin ve muayenelerinin yapılmasının ardından aracın mali değeri hesaplanır ve gereken işlemler tamamlanarak görev alacakları birliklere gönderilmektedir.

Sefer Görev Emri Sorgulama
e-Devlet Üzerinden Sefer Görev Emri Sorgulama

Sevk Esnasında Görev Alan Personelin Sorumlulukları Nelerdir?

Taşıtı kullanan kişi, aracın sefer görev emri yapacağı birliğe kadar götürme ve aracı kullanmakla yükümlü askeri personele aracı teslim edene kadar görev sorumluluğu vardır. Taşıt sürücüsü farklı bir birlik adına sefer görev emri almış ise ilk olarak aracın görev birliğine teslimini yapar, bu birlikten almış olacağı belgeyle birlikte sefer görev emri aldığı birliğe gider.

Taşıtın kullanıcıları 15-65 yaş aralığında bulunuyor ise teslim edeceği aracı kullanabilecek yeterlilikte ve özellikte askeri personel bulunmuyor ise sorumlu birlik kanunlar gereğince taşıt sürücüsüne yükümlülük verilebilir ve gerekli bilgi askerlik şubesine bildirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın