Coğrafi İşaret veya Geleneksel Ürün Adına İlişkin Hataların Düzeltme İncelenmesi Nasıl Yapılır?


Coğrafi İşaret Nedir?

Coğrafi işaret, tescili için başvurulacak ürünün özelliği dolayısıyla bulunduğu bölgeye, yöre veya ülkeye ile bütünleşmiş isminin veya işaretinin olması durumudur. Ait olduğu yer ile bütünleşmiş olan ürünler yani coğrafi işaretli ürünler, ürünün üreticisi olan kişiler, tüketici dernekleri veya coğrafi işarete konu olan ürünün bulunduğu yerdeki kamu kuruluşları coğrafi işaret için ilgili yerlere başvuruda bulunabilirler.

Coğrafi işaret
Coğrafi işaret

Coğrafi İşaret Tescili Nasıl Yapılır?

Coğrafi işaret tescili, ilgili başvuru formunun doldurulması ve gerekli kanıt belgelerinin elden ya da posta aracılığı ile Türk patent ve marka kurumuna gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru sonucunda gerekli incelemelere ve değerlendirmeler yapılır. Konu ile ilgili uzman bir kuruluştan detaylı bilgiler istenir ve araştırmalar yapılır. İncelemelerin ve değerlendirmelerin sonucu olumlu olduğu takdirde TÜRKPATENT bülteninde ilan verilerek coğrafi işaretli ürün için tescillendiği bilgisi duyurulur. Eğer bir itiraz olacak olursa 3 aylık mühleti vardır.

Düzeltme ve İnceleme Esasları Nelerdir?

Başvuru yapan ile ilgili, coğrafi işaretin adı ile ilgili, ürün grubu ile ilgili, coğrafi işaret/ logo/ etiket/ Hologram vb. örneği ile ilgili, coğrafi işaretin türü ile ilgili,  başvurunun menşei ile ilgili, kullanım biçimi ile ilgili, coğrafi sınır ile ilgili, ürünün tanımı ve ayırt edici özellikleri ile ilgili, üretim metodu ile ilgili, coğrafi işaretin türü mahreç işareti ise belirtilen coğrafi sınırda gerçekleşmesi gereken üretim ile ilgili ve işleme ve diğer işlemler ile ilgili kanunlara bağlı detaylı tanımlamalar yapılması gerekmektedir.

Coğrafi işaret tescilli ürün
Coğrafi işaret tescilli ürün

Denetleme Nasıl Yapılmaktadır?

İlgili kanun hükümlerince denetleme yapabilmek ve düzeltmelerin uygulanabilmesi sistem oluşturulmaktadır. Denetim için başvuru yapan tarafından tescile konu olan ürün için uzman kurum ve kuruluşlardan oluşan denetim ekibi oluşturmakla ve denetimin düzgün ve doğru bir şekilde yürütülmesi ile ilgili sorumludur. Başvuruya konu olan ürünün yetkili merciiler tarafından detaylı bir şekilde araştırılması uzmanlık alanları ile ilgili hususlarda yetkileri ile denetim konusunda taahhüt vermeleri gerekmektedir. Gerekli belgeler ilgili kurumlara ek olarak iletilmelidir. Sorgulama işlemi için e-Devlet kapısı üzerinden yönlendirilen uygulamayı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın