CİTES kapsamında İhracat, Yeniden İhracat İzni Başvurusu | E-Devlet Türkiye

CİTES kapsamında İhracat, Yeniden İhracat İzni BaşvurusuTarım ve Orman Bakanlığı tarafından The Convention on International Trade In Endengered Species of Wild Fauna and Flora (CITES) Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme belgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından söz konusu CITES belgesi açık bir şekilde yönetmelikle saptanarak hangi koşullara dayandığı tarım ve orman bakanlığı e devlet üzerinden vatandaşların anında kontrol edilmesine imkan tanıyan konular arasında gelmektedir.

CITES Tanım Amaç ve Kapsamı

İlgili yönetmelik gereğince yabani hayvan ve bitki türleriyle hem canlı hem de fosillerinin ihracat, ithalat sürecine yönelik uluslararası standartlarda geçerliliği bulunan resmi sertifika olma özelliğini oluşturmaktadır. Bu hayvanların deniz yoluyla ticaretinin ve ulaşımının sağlanması, gümrük işlemleri ile hangi türleri kapsadığı yer almaktadır. Bilimsel araştırma yetkisine sahip resmi kurum olarak TÜBİTAK görevlendirilmiştir.

CITES Sözleşmesinin Süresi

Öte yandan söz konusu nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaretinin yapılmasına ilişkin sözleşmenin geçerlilik süresi de merak edilenler arasında gelmektedir. Bu nedenle cites kapsamındaki türler açısından yer verilecek olunduğu zaman ihracat için 6 ay ithalat için 12 ay süreyi kapsayarak sözleşme süresinin yer aldığını dikkate almamız gerekmektedir. Bu koşullar göz önünde tutulduğu zaman amacın tamamen hayvan ve bitki türlerinin neslinin devam etmesini sağlamak ve hayvan ile bitki ticaretinin tamamen devlet kontrolünde gerçekleştirmesini sağlamak olarak görülmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı E-Devlette

Yeni eklenen hizmetlerden birisi olarak cites kapsamındaki türler türkiye resmi kurum ve kuruluşlarının yer aldığı e-devlet sitesi üzerinden anında erişim imkanı sunmaya devam etmektedir. Ortada duran bu yaklaşım bakımından yer verilecek olunduğu zaman her yönüyle anında süratle tüm işlemlerin yerine getirilmesinin olanak dahilinde karşımıza çıktığını kesin olarak dikkate almamız gerekecektir. İşte bu özellikleri ışığında düşünüldüğü zaman da her yönüyle kaliteden taviz verilmeksizin en iyi şekilde beklentileri bir arada tutmaya devam ettiğini kesin olarak dikkate almamız her yönden önemli bir durumu teşkil etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın