CİTES Ek Listelerinde Yer Almayan Türler İçin İthalat Uygunluk BelgesiNesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretinin Yapılmasına İlişkin Sözleşme kısaca CITES gerçek ve tüzel kişilerin hayvan ve bitki türleri ticaretini yapabilmek açısından Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde il müdürlüklerinden alması gereken sözleşme olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası düzeyde yapılacak ithalat (dış satım) işleminin ardından cites belgesi geçerlilik süresi doğrultusunda birçok çalışmaya ilişkin olarak konular karşımıza çıkmaktadır. Ortada duran bu nitelikler esas alındığı zaman her yönüyle kaliteden ödün verilmeksizin beklentilerin ötesinde yer verilen konular arasında gelmeye devam ettiği önemlidir.

Geçerlilik Süresi

İhracat için 6 ay ve ithalat için 12 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu sayede cites belgesi nedir yönünden akılda kalacak bütün soru işaretlerinin ortadan kaldırılarak her yönden nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerinin korunmasına ilişkin karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu özelliklerine ilişkin olarak değerlendirildiği zaman her yönüyle kaliteden ödün verilmeksizin tüm özellikleri yönünden aktarıldığı zaman beklentilerin ötesinde yaklaşım tarzını bir arada tutmaya devam ettiği kesin olarak önde gelen yaklaşımı bir arada tutmaktadır.

Sözleşmenin Koşulları

Tükenmekte olan yabani hayvan ve bitki türlerinin denetimli ticari işlemlerinin yapılarak cites türleri olarak hangi cinslerin yer aldığı açıkta belirtilmektedir. Bunun yanı sıra hem dış satımda hem de dış alımda geçerlilik süresine ilişkin olarak da net bir şekilde zaman dilimine yer verilerek herhangi bir şekilde muallakta bırakılacak bir durum ortada durmamaktadır. İşte tüm bu özellikleri neticesinde değerlendirildiği zaman sözleşme koşulları çerçevesinde tüm hizmetlere yer verilmesi her açıdan önemli bir durum olarak karşımıza çıkan konuların başında gelmektedir. İşte bütün bu özelliklerine ilişkin olarak düşünüldüğü zaman da kaliteden ödün verilmeksizin her anlamda beklentilerin ötesinde hizmetlere yönelik olarak çalışmalar aktarıldığı karşımızda duran niteliklerden bir diğerini meydana getirmektedir. Bütün bu özellikleri çerçevesinde her bakımdan tüm hizmetlere dayanarak kapsamlı bir şekilde hizmet sağlanmaya devam edildiğini gerçekten de dikkate almamız son derece önemli bir yaklaşım tarzı olarak kendini göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın