Çevre Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Veri Portalı Nedir?


CBS, yani coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri genel olarak bakıldığı zaman veri sistemi olarak tanımlanabilir. Verilerle uğraşan bu sistem, bu verilerin bir araya getirilmesi, muhafaza edilmesi ve analizinin yapılması suretiyle muhatabına sunulması üzerine kurulmuş bir sistemdir. Coğrafya temelli oluşan bu sistemin konum incelemeleri ve modelleme sonucu görsele çevrilen dokümanlardır. Bu işlem sayesinde veriler arası ilişkilendirme yapılabilmektedir.

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Ne işe Yarar?

Coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri sayesinde kullanıcılarının sorunlarına çözümlerini tanımlayarak görsel bakışı açısı ile detay kazandırma, modellemeler yardımı ile sorunları belirleme ve değişimlerini model üzerinden gözlemleyebilme, tam zamanında mottosu ile faaliyetlere anında müdahale edebilme, uydu verileri sayesinde trafik problemlerini zaman avantajına çevirebilme gibi pek çok pratik faaliyet için hizmet vermektedir.

Coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri
Coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri

Coğrafi Bilgi Sistemleri Nasıl Hizmet Vermektedir?

Coğrafya bilimi temeli üzerine kurulmuş bir teknolojidir. Coğrafi verilerden faydalanmak suretiyle pek çok bilim dalı ile ilişik yürütülen çalışmalar sonucu veri birliği oluşturulmaktadır. Bu verilen senkronize çalışmaları ve modellemelerin yapılması ile kolay anlaşılabilir çözüm odaklı, farklı hizmetlere entegre bir platform meydana gelmektedir.

CBS’ de Harita Ne İşe Yarar?

Coğrafi verilerin bir model üzerine taşınması ve CBS teknolojisi ile bir araya gelmesi sonucu yönetimi kolay, zaman ve mekân kısıtlaması olmayan erişim olanağı sunmaktadır.

CBS’ de Veriler Ne İşe Yarar?

CBS sayesinde pek çok coğrafi veri bir araya getirilerek kanıtlanabilir nitelikte bilgi katmanları oluşturmaktadır.

CBS genel müdürlüğü
CBS genel müdürlüğü

CBS Genel Müdürlüğü

CBS genel müdürlüğü, bu veri sistemlerinin oluşturulması, kullanımı ve sisteminin geliştirilmesi ile ilgili işlemlerle uğraşmaktadırlar. Bu verilerin doğru şekilde üretilmesi, standardizasyon ilkeleri çevresinde oluşturulması ve planlamalarının yapılıp kamu hizmetleri için kullanılabilir hale gelmelerinden sorumludurlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Veri Satış Portalı

İlgili bakanlığın Coğrafi Sistemler Genel Müdürlüğü tarafınca yukarıda bahsedilmiş olunan verilerin tek bir nokta üzerinden alıcılarına sunulduğu portaldır. Bu portal sayesinde bakanlık tarafından üretilen coğrafi veriler, yer kontrol noktalarının koordinatları veya yüzey parametreleri gibi, satışa sunulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın