Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulama - E-Devlet Türkiye

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulama



Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların sigortalılık süreleri ile işsizlik süreleri neticesinde borçlanma işleminin sorgulama ve doğrulaması işlemine yönelik 3201 sayılı Kanun kapsamında e-devlet üzerinden yapılandırılmasına ilişkin hizmettir. Söz konusu hizmet bağlamında vatandaşların ev hanımı olarak yurt dışında geçen süreleri ile sigortalılık sürecinde yurt dışında geçen süreleri esas alınmaktadır.

3201 Sayılı Kanun

Yurt Dışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması ve Değerlendirilmesine İlişkin yönetmelik gereğince borçlanma hakkından yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların yararlanabilmesi açısından Türkiye’deki SGK kurumuna kayıtlı olması, kayıtlı olmayan kişilerin ise kendilerine kısmi aylık maaşını belgelemesi sonucunda yurtdışı borçlanma belge doğrulama yazılı olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunması gerekmektedir.

Borçlanma Süresi

Yurt dışındaki sigortalılık süresiyle bir yılın sonunda işsizlik süresi üzerinden hesap edilmektedir. Ayrıca 18 yaşın doldurulmasıyla kazanılan Türk vatandaşlığının kazanılmasından ve kaybedilmesinden sonra yurt dışında sigortalı olarak veya ev hanımı olarak geçen süreler olarak hesaplanmaktadır. Bu süreleri sizler de yurtdışı borçlanma süresi üzerinden e-devletten anında kontrol etme imkanı bulacaksınız.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı E-Devlette

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yönelik olarak e-devlet sistemi üzerinden vatandaşların tüm işlemlerini hızlı bir şekilde sağlaması gerçekten de önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikleri neticesinde yer verilecek olunduğu zaman her yönden aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı hizmetlerinin sistem üzerinden anında gerçekleştirilmesi önem teşkil eden konuyu bir arada tutmaktadır. Bu da her yönden önemli bir yaklaşım tarzı olarak karşımızdaki yerini korumaya devam eden hususiyet olarak kendini göstermektedir ki tüm özelliklerine ilişkin olarak karşımızdaki yerini korur.

E-devlet şifresi temin ederek hemen siz de sisteme kayıt olarak birçok işleminizi gerçekten de hızlıca yapabilme imkanı bulacaksınız. Bu da önemli bir durum olarak karşımızdaki yerini korumaya devam eden hususlardan birisini teşkil etmesi adına son derece dikkat çeken özellik olarak son derece önemli bir durumu meydana getirmektedir ki dikkat çeken özelliktir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın