Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Kimlik Kartı Randevu - E-Devlet Türkiye

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Kimlik Kartı RandevuT.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerinden biri olan engelli kimlik kartı başvurusu işlemini e-devlet üzerinden yapabilir ve başvuru için gereken tüm belgeleri buradan görebilirsiniz. Bakanlık tarafından tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzeri engelli olarak tanımlanan kişilerin engelli kimlik kartı çıkarılmasına karar verilmektedir. Bu yönüyle kimlerin başvuruda bulunacakları da merak edilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başvuruda İstenen Belgeler

Türkiye Cumhuriyeti Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerine ilişkin olarak başvuruda istenen belgeler şunlardır:

  • %40 ve üzeri engelli raporu (tam teşekküllü hastanenin sağlık kurulundan alınacak).
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Engelli kimlik kartı başvuru formu
  • Refakatçi kartı dilekçe örneği
  • Engel oranı değişikliği dilekçe örneği temel olarak aile ve sosyal politikalar bakanlıı engelli kimlik kartı başvurusunda istenen belgeler arasında gelmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

%40 ve üzeri engelli oldukları sağlık heyeti raporuyla belgelenen kimselerin birçok yönden yararını görecekleri muhakkak. Nitekim evde bakım hizmeti, engelli sınavlarına dahil olma hakkı, engelli kadrosundan istihdam politikasından yararlanma hakkını elde etmesi ve daha birçok özelliklerine yönelik olarak engelli kimlik kartı ne işe yarar açısından karşımıza çıkan özelliği olarak önem teşkil etmektedir. Bütün bunlar da her yönden farkını ortaya koymaya devam eden hususiyet arasındaki yerini koruması açısından yer verildiği zaman önem teşkil etmektedir.

Evde Bakım Hizmeti

Engelli kimlik kartı çıkaran kişilere evde bakım hizmeti sağlanmaktadır. Böylelikle %40 ve üzerinde engellilik durumu belgelenen kimselere evinden ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı verilmektedir. Bu sayede doktor ve hemşire gözetimi altında engelli vatandaşların engelli kimlik kartı faydaları ile tüm bu olanaklardan anında yararlanmas gerçekten de önem teşkil eden nitelikler arasında bulunmaya devam eder. Bütün bu özellikleri ışığında da son derece önemini bir kere daha meydana getirmesi yönünden gerçekten de önemli yaklaşımlardan birisi olarak kesinlikle üzerinde durulacak hususiyet olarak kendini göstermesi bakımından önemli bir konudur.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın