Yılda 270 Saat Üzerinde Fazla Çalışma Yasak

yorumsuz
29 views
Yılda 270 Saat Üzerinde Fazla Çalışma Yasak

Türkiye’de bulunan birçok çalışanın en büyük sorunu uzun mesai saatleridir. Gün içerisinde fazladan mesai yapmak, yılda toplam mesai sayısını aşırıya kaçacak şekilde artırmak ve bu koşullar altında sağlık problemleri yaşamak, tüm çalışanların korkulu rüyasıdır. Bu durum hem iş etiğine hem de çalışma potansiyeline zarar veren bir durumdur. Zira çalışanların gereğinden fazla mesai yapmaları sonucunda sonraki çalışma saatleri içerisindeki performansları büyük oranda düşecektir.

Artık Yasak!

Birçok işverenin dikkat etmediği ve çalışanın hem fizyolojik hem de psikolojik ihtiyaçlarına önem vermedikleri düşünülecek olursa Türkiye’deki iş kalitesinin düşüklüğünün nedeni de yukarıda aktarmış olduğumuz nedenlere bağlanabilir. İşte, tam da bu konu hakkında Yargıtay’ın vermiş olduğu bir karar iş kalitesini ve çalışanın sağlığına olumlu etki edebilecek bir potansiyel sunmaktadır. Yargıtay’ın vermiş olduğu karara göre artık yıllık 270 saatten fazla çalışmak yasak.

Cezai İşlemler Artabilir

4857 sayılı kanun hükmüne göre işçi sağlığına zarar verilmemesi adına fazla mesai durumları ile ilgili yıllık çalışma saatlerine üst sınır çizilmiştir. Bu sınır ise yıllık 270 saat fazla mesai olarak belirlenmiştir. Bu karara göre işverenler çalışanlarını yıllık belirlenen bu üst sınırı aşmayacak şekilde çalıştırabilmektedirler. Yıllık 270 saati aşan mesailerde ise işverenlere cezai işlem uygulanabilmektedir. Hatta bu işlemler, çalışanların iş kazası geçirmesi ve üst sınırın aşılması durumunda sağlık problemlerinin baş göstermesine bağlı olarak da artış gösterebilmektedir.

Fesh Etme ve Kıdem Tazminatı Alma Hakkı Doğuyor

Yıllık 270 saat mesai sınırı ile ilgili işçilerin rıza göstermesi de bu durumun önüne geçememektedir. İşçilerin rızası olsun veya olmasın yıllık belirlenen bu üst sınırın geçilmesi halinde işveren ceza öder ve işçilerin bu durumda iş sözleşmesini fesh etme ve kıdem tazminatı alma hakları da doğar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın