Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

yorumsuz
370 views
Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Yetim aylığı, ölen kişinin eşi ve evlatları için bağlanan maaştır. Şahıs öldükten sonrasında maaşın belirli bir oranı aileye bağlanır ve paylaştırılır.

 Yetim Aylığı Alan Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

Yetim aylığı maaşı bağlanmasından sonrasında kız çocuklar evlenene ve işe girene kadar maaş almaya devam ederler. Adam çocuklar için ise durum birazcık farklıdır. Eğitimi olmayanlar 18 yaşını doldurduğunda maaş kesilir. Lise mezunları ise 20 yaşını doldurduktan sonrasında maaş alamazlar. Üniversite ve yüksek tahsil mezunu olanlar 25 yaşından sonrasında maaş almazlar. Bununla birlikte sigortalı bir işe başladıkları süre da maaşları kesilmektedir.

yetim-ayligi-sartlari.jpg

Eğer istenirse, sigortalı iş başı yaptıktan yada evlendikten sonrasında maaş devri öteki aile ferdine yapılabilir. Sadece bu şekilde bir durumda adam / kız çocuk maaştan feragat etmiş olur.

Yetim maaşının kesilmesi halinde yeniden bağlanması, sadece işten ayrıldıktan sonrasında SGK’ya tekrardan meydana getirilen müracaat ile beraber gerçekleşir. Aynı şekilde boşanan kız evlatlar içinde aynı müracaat geçerlidir.

yetim-ayligi.jpg

İşten ayrıldıktan yada boşandıktan derhal sonrasında, müracaat yapılana kadar, sigorta iptal olduğu yada boşanma gerçekleştiği için, alınacak olan maaş içeride birikmeye devam edecektir. Kısaca işten ayrıldıktan 3 ay sonrasında başvuruda bulunsanız bile, maaşınızın 3 aylık ödemesini müracaat sonrası maaş bağlandığında alabileceksiniz.

yetim-ayligi-maasi.png

Engelli kız ve adam çocuklarda yetim aylığı, engellilik oranı %60 ise bağlanır ve hiçbir koşul gerekmez. Kısaca eğitim yaşamının devam ediyor olması, evli ya da boşanmış olması şeklinde durumlar, engelli vatandaşlarda geçerli değildir.

2017 yetim aylığı oranları ise şu şekildedir;

  • Dul eşe %75 oranında maaş bağlanır.
  • Eş ve 1 çocuk var ise %60’a %30 oranında bağlanır.
  • Eş ve 2 çocuk var ise %50’ye %25’er oranında bağlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın