Yetim aylığı kimler alabilir

yorumsuz
18 views
Yetim aylığı kimler alabilir

Yetim aylığı, sigortalı bir çalışanın vefat etmesi durumunda geride bıraktığı yasal olarak gerçek sahibi çocuklarına verilen aylık ödemelerdir. Sigortalı çalışan hanım ya da adam olabilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu, bu açıdan hanım ya da adam ayrımı yapmaksızın vefa eden sigortalı kişinin ardında bıraktığı gerçek sahibi çocuklarına yetim aylığı bağlamaktadır. Çocuklar için kız ya da adam ayrımı yapılmadığı için her ikisine de yetim aylığı almak haktır.

Bu durumda yetim aylığı alma şartları bulunmaktadır. SGK tarafınca bazı kurallar neticesinde bu aylık bağlanabilmektedir.

yetim-ayligi-ne-kadar.jpg

Yetim Aylığı Alma Şartları

  • Yetim aylığı alınırken, adam ya da kız ayırt edilmeksizin ödeme yapılır. Fakat adam çocuklar için bir kural dışı söz mevzusudur. Adam çocuklar, ölen sigortalı anne ya da babalarının yetim aylığını almak için 18 yaşına kadar koşulsuz alabilmekte ve eğer orta öğrenimine devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenimi görüyorsa ve devam ediyorsa 25 yaşına kadar bu aylığı alabilmekteler.
  • Çalışamayacak durumda olan adam evlatları için yaşlarına bakılmaksızın koşulsuz oarak yetim aylığı alma hakları bulunmaktadır.
  • Kız evlatları için ise evlilik söz mevzusu değilse ve de sigortalı bir işte çalışmaya başlamaları söz mevzusu değilse yaşlarına bakılmaksızın yetim aylığı almaya hak kazanırlar.
  • Yetim aylığı bağlanma şartları içinde bakıma muhtaç çocuklarda bulunmaktadır. Hangi yaşta olursa olsun eğer anne ya da babası sigortalı bir halde emek harcama yaşamını sürdürürken vefat ettiyse, bu çocuklar için koşulsuz aylık bağlanır.

Yetim Aylığı İçin Müracaat Iyi mi Yapılır?

yetim-maasi-ne-zaman-kesilir.png

  • Öncelik olarak arz talep meselesi bağlamında, yetim aylığı bağlanmasını isteyen kişilerden talep belgesi hazırlanması istenmektedir.
  • En yakın il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine talep belgesi ile gidilmesi gerekir.
  • Yetim aylığı başvurusu, hak olsa dahi talep edilmediği sürece Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca bağlanmamaktadır.
  • Talep sonucu hak olduğu tespit edilirse aylık bağlanması mümkün olacaktır.

Yetim Aylığı Iyi mi Hesaplanır?

Vefat eden sigortalı anne ya da babaların vefat etmeden ilkin emek harcama hayatlarında aldıkları aylık ücretin %75’i kadarı yetim ve dul aylığı olarak verilmektedir.

yetim-ayligi-alma-sartlari.jpg

Vefat eden sigortalının eşi %75’ten %50’sini maaş olarak alırken, çocuklar geriye kalan %25 oranında maaş alabilmektedir.

İki çocuklu bir ebeveynin vefat etmesi durumunu ele alırsak eğer;

  • Eşi: Vefat eden kişinin ölmeden ilkin almış olduğu maaşın %50’sini
  • İki evladı: %12,5 ve %12,5 şeklinde maaşlarını almaktadır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın