Yaşlılık Toptan Ödemesi Ne Demektir?

yorumsuz
25 views
Yaşlılık Toptan Ödemesi Ne Demektir?

Yaşlılık toptan ödemesi 5510 sayılı olan kanunun 31, 36 ve geçici olan 5’nci maddelerine göre yaşlılık ve ölüm toptan ödemesiyle bu toptan ödemeler ile ilgili ihya işlemlerinden biridir. Bu işlemleri içeren 31’nci madde göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Peki, bu ödeme kimlere yapılır ve hangi şartlar aranır?

Yaşlılık Toptan Ödemesi Kimlere Yapılır?

‘’Yaşlılık toptan ödemesi kimlere yapılır?’’ sorusunun cevabına gelecek olursak bu ödemeyi alabilmeniz için öncelikle b ve 4a kapsamında sigortalı olmanız gerekiyor. Bu kapsamda bir sigortalı iseniz:

  • Çalıştığınız işten ayrılmış ya da işyerinizi kapatmışsanız,
  • Erkekler için 60, kadınlar için 58 yaş sınırı bulunan yaşlılık ve malullük aylığı hakkını kazanmamışsanız,

Bu ödemeden yararlanma imkanına sahipsiniz demektir.

Yaşlılık Sigortası Nasıl Alınır?

4a sigortalıysanız çalıştığınız işten ayrıldıktan sonra, 4b sigortalıysanız iş yerinizi kapattıktan sonra, kurumca hazırlanmış olan beyan taahhüt ve tahsis talep belgesini alarak ilgili üniteye başvurmanız gerekmektedir.

Yaşlılık Toptan Ödemesi İhya Yapılabilir Mi?

Yukarıda sizlerle paylaştığımız durumlardan biri içerisinde iseniz ve bu sigorta kapsamlarına dahilseniz, yaşlılık toptan ödemesi ihyası yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ise yazılı bir şekilde müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

Ne Kadar Para Alınır?

Yaşlılık toptan ödemesiyle alacağınız para belirli katsayılarla çarpılarak hesaplanmaktadır. Bu katsayılar ise ilgili kanunlarla düzenlenmiş olup yaşlılık toptan ödemesine başvuru yaptığınız zaman, yukarıda sizlere belirtmiş olduğumuz nedenler dahilinde malullük zamanınızdan ya da işinizi kapattıktan hemen sonra başvurunuz ile birlikte, bu kanunun yürürlüğe girdiği zamandan itibaren her yıl için belirlenen katsayılarla çarpılarak toptan ödeme şeklinde yapılır. Bu hesap yapılırken kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 2008 tarihinden beri belirlenmiş olan yıllık güncelleme katsayıları kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın