Yabancıların Çalışma Durumları

yorumsuz
19 views
Yabancıların Çalışma Durumları

Yabancı uyruklu vatandaşların ülkemiz de çalışması için çalışma izni belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

İzin Belgesi Alma

Ülkemizde çalışmak isteyen kişiler, çalışma izni belgesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alabilirler. Bunun yanında Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Yüksek Öğretcim Kurulu da  Bakanlığa bilgi verme şartı ile kanunlar da belirtilen işler için izin verme hakkına sahiptir.

Çalışma izni süreli ve süresiz olarak iki kategoriye ayrılmaktadır.

Süreli Çalışma İzni

Kişinin ikamet izin süresi ile işin süresine göre, belli bir yerde veya meslekte çalışması durumuna en çok 1 yıl geçerli olması koşulu ile verilir. Aynı iş yeri veya meslekte çalışmak üzere çalışma süresinin 3 yıla kadar uzatma imkanı tanınır. 1 yıllık çalışma süresini 3 yıla kadar, 3 yıllık çalışma süresini 6 yıla kadar uzatabilir.

Süresiz Çalışma İzni

Türkiye’ de en az 8 yıl kanuni, kesintisiz ikameti devam eden kişilere ve 6 yıllık kanuni çalışma süresi olan yabancılara, iş ğiyasasında varolan durumu, hayatındaki değişimler göze alınmaksızın, belli coğrafya, işyeri, meslek alanı ile sınırlandırmadan süresiz çalışma izni verilir.

Bağımsız Çalışma İzni

Türkiye’ de en az 5 yıl kanuni, kesintisiz olarak ikamet etmiş, çalışmalarının ekonomik kalkınma durumuna katkı sağlamaları ve istihdam üzerinde olumlu etkileri olması koşulu ile bağımsız çalışma izni belgesi verilebilir.

Başvuru Yapma Yeri

Bakanlığa yapılacak başvuruların internetten  www.csgb.gov.tr adresinden online şekilde yapılması ve istenilen evrakların kağıt olarak imzalanıp diğer belgelerle birlikte başvurudan itibaren 6 iş günü içerisinde şahsen veya posta yolu seçeneği ile Bakanlığa ulaştırmaları gerekmektedir.

Gerekli prosedür ve detaylı bilgi içn web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın