Tutuklanan Memur Emekli Olabilir mi? Emekli İkramiyesi Alabilir mi?

yorumsuz
396 views
Tutuklanan Memur Emekli Olabilir mi? Emekli İkramiyesi Alabilir mi?

Emekli sandığı kurumuna bağlı çalışan memurlar, herhangi bir ceza alıp işten uzaklaştırılır veya herhangi bir suçtan gözaltına alınırsa maaşlarının 1/3 kesilir ve geri kalanı hizmet bedeli olarak ödenmeye devam eder. Gözaltı süresinin sonunda memur hakkında tutuklama kararı verilirse çalıştığı kurumla ilişkisi kesilir. Kurum memurunun işine son verir.

TC. Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan memurlar aktif olarak çalışırken tutuklanır ve cezası kesinleşirse çalıştığı kurumla ilişkisi kesilir, emekli tazminatı alamaz ve emekliliğe hak kazanamaz. Yalnızca devlet memuru çalışan veya emeklileri değil diğer SSK ve BAĞ-KUR kurumları içinde durum değişmez. Tutukluluk süreleri dolmuş yani cezasını çekmiş olan memur, arık memuriyet haklarına sahip olmadığından yeni bir işe girip sosyal güvence primi ödeyerek yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarından yararlanabilsin. Çalışma süresi 25 yılın üzerinde değilse hiçbir hükümlü mahkûmiyetleri devam ettiği süre içinde emekli olamazlar. 25 hizmet yılını dolduran ve yaştan da bekleme süresi olmayan hükümlüler emekli olmak için müracaat etmeleri halinde emekli olabilirler.

Emekli Olabilmek İçin İşlenen Suçun Niteliği Önemli Midir?

Evet, tutuklanan ve cezası kesinleşen memurun emekliliğe hak kazanabilmesi için işlediği suçun niteliği önemlidir. Hatta suçun niteliğine bağlı olarak cezası bittiğinde görevine dönebilir veya dönemez. Memur kasten bir suç işlemişse 1 yıldan az ceza almış olsa bile göreve iadesi yapılmaz ve emeklilik hakları fes edilir. Ancak isteğe bağlı olarak BAĞ-KUR primi ödeyerek eksik kalan yılları öder yaşınız dolduğunda da emekli olabilirsiniz.

Sonuç olarak burada baz alınan durum, 25 çalışma yılının doldurulmuş olma şartıdır. Bir memur işe başlamadan önce askerliğini yapmış ise ceza evinden çıktıktan sonra, askerlik süresini borçlanarak ödeyebilir, kalan hizmet yılını da görevine son verildiğinden BAĞ-KUR primi ödeyerek emekli olmaya hak kazanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın