Tazminata neden olan sağlık sorunu

yorumsuz
19 views
Tazminata neden olan sağlık sorunu

Çalışmakta olduğunuz işyerindeki koşullar yada işyerindeki kimseler sebebiyle hasta olmanız ya da sıhhat sorunları yaşamanız durumunda bu sıhhat problemlerine istinaden tazminat alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız, bu merakınızı gidermek adına sizler için detaylı bir emek verme yapmış bulunmaktayız. İşte, tazminata yol açan sıhhat sorunları:

Sebebi İşiniz Olmalı

Ilk olarak, durumun tamamen işyerine bağlı bir sorun olup olmadığına dair bir kesinlik gerekmektedir. Kişisel sıhhat problemleriniz, şu demek oluyor ki işyeriniz ile hiçbir alakası olmayan sıhhat problemleriniz doğrultusunda tazminat alma hakkınız bulunmamaktadır. Eğer sıhhat probleminizin sebebi çalıştığınız iş ise bu talepte bulunabilirsiniz.

Yaşam Şartlarınız Etkilenmişse

Çalıştığınız işyerinin koşulları sebebiyle sağlığınız fena etkileniyor ve bunun sonucunda hasta oluyorsanız. Herhangi bir sıhhat kurumundan alacağınız bir rapor ile bu durumu yazılı hale getirmeniz gerekmektedir. İşyerindeki koşullar ile bağdaşan hastalıkları yada öteki sıhhat sorunları sonucunda tazminat alma hakkınız doğmaktadır.

Bulaşıcı Hastalık Durumlarında

Çalışmakta olduğunuz işyerinde bulunan işverenden ve işçi yada işçilerden işiniz ile bağdaşmayan bulaşıcı bir hastalığa yakalanma durumunda da tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır. Netice olarak bu durum işyerinizdeki sıhhat kontrolü yetersizliğinden meydana gelen bir durumdur ve sizin hayatınızı direkt etkileyebilecek bir sonuca niçin olmuştur. Bu yüzden de sözleşmeyi fesh etme ve tazminat alma hakkınız doğmaktadır.

Sıhhat Raporunuz Bulunmalı

Tüm bu tarz şeyleri özetlemek gerekirse, eğer çalıştığınız işyerinde elinizde olmadan o işyerinde bulunan kimseler sebebiyle sağlığınız tehlikeye girerse ve çalıştığınız işin koşulları gereği yaşam şartlarınız değişip sağlığınız bundan negatif etkilenmeye başlarsa sözleşmenizi fesh etme ve tazminat alma hakkınız bulunmaktadır. Sadece yine etmekte yarar var ki bu fesh ve tazminat alma durumu için ne olursa olsun bir sıhhat kuruluşundan rapor almanız gerekmektedir. Bu durumun yazılı bir halde uzman onayı almış olması hem işçi hem de işveren için en sıhhatli seçim olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın