Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

yorumsuz
37 views
Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Günlük yaşamın koşuşturması ve telaşı içinde çoğu zaman bazı aktivitelerden ve sevdiğimiz yada hoşlandığımız şeyleri yapmaktan yoksun kalırız. Bazıları iş yaşamının getirmiş olduğu bitkinlik ve halsizlikle beraber kendini eve atar atmaz dinlenmeyi yada uyumayı tercih etmektedir. Pek çoğumuz ise sağlıksız iş koşulları yada bulunmuş olduğu pozisyon itibariyle de hareketsiz, eylemsiz, devamlı oturmak zorunda kalıyor olabilir. Bu durumlar varken dinlence günlerimizde yada boş anlarımızda spor yapmayı, en azından bulunduğumuz yerde küçük hareketler şeklinde aktiviteler yapmayı dikkatsizlik etmemeliyiz.

sporun-cilde-faydalari.jpg

Fiziğe yararı olduğu benzer biçimde sporun ruhsal yararları da mevcuttur. Gün içinde meydana getirilen spor ruhsal olarak kişiyi pozitif yönde etkisinde bırakır. Yaptığınız spor yardımıyla yorulup erken uyumak zorunda kalırsınız ve ertesi gün erken saatte güne başlarsınız ve kendinizi daha dinç hissedersiniz. Bu da güne daha enerjik başlamanıza sebep olur. Bu sayede spor, size enerjik bir yaşam katmış olduğu benzer biçimde gün içindeki stresi ve bunalımı bir nebze azaltır, hatta yaşadığınız problemler üstüne pozitif bakmayı sağlar. Böylece depresyona da engel olan birbir ilaç spor yapmaktır.

sporun-psikolojik-etkileri.jpg

Sporun cilde yararları ise gözle görülür şekilde belli olur. Bunu fiziki olarak ayna karşısında fark edebilirsiniz. Vücudunuz sıkılaşır ve daha güzel duyu bir biçim kazanmaya adım atar. Cildiniz, spor yapmayan yaşıtlarınıza oranla daha genç bir görünüme kavuşur.Hem de cildinize faydası olduğundan dolayı güzel duyu formunuz üstünde giyebileceğiniz giysiler de vücut tipinize ve ölçülerinize uygun olarak daha şık durmaya adım atar.

spor-yapmanin-saglimiza-yararlari.jpg

Spor yapmanın sağlığımıza yararları saymakla bitmeyeceği benzer biçimde, düzensiz ve bilinçsiz meydana getirilen spor sonucunda ortaya çıkan sakatlıklar haricinde başka bir ziyanı bulunmamaktadır. Tertipli ve bilgili meydana getirilen spor, başta kanser olmak suretiyle bir çok hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve yaşam kalitenizi arttırır. Hem de ömrü uzatan spor, yediğiniz gıdalardan yaşamdaki öteki alışkanlıklarınıza kadar sizi düzene sokmaya adım atar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın