Sırrı İfşa Eden İşçinin Tazminat Hakkı Var Mı?

yorumsuz
80 views
Sırrı İfşa Eden İşçinin Tazminat Hakkı Var Mı?

Borçlar Kanunu işverenle rekabete girmemeği ve sırlarının korunmasını emredici bir halde düzenlemiştir. İş sözleşmesinde en mühim unsurlardan biri,işverene ve ve iş yerine ilişkin tüm sırların saklı kalmasıdır. İşçi işverenini ve iş yerini ticari ve mesleki yönden zarara uğrata bilecek her türlü davranıştan kaçınmalıdır. Çalışırken edinmiş olduğusırrını korumalı,üçüncü kişilere açıklamamalı ve kendi çıkarları için kullanmamalıdır.

İşverenle rekabete girmemeli,rakip üçüncü kişilere hizmet vermemelidir.

İşten Ayrılsanız Bile…

İşçi hizmet ilişkisini sonlandırdıktan sonrasında da işverenin ve iş yerinin sırrını saklamakla yükümlüdür.İşverenin haklı menfaatinin korunması açısından,işçi çalışırken öğrendiği üretim ve iş sırrını işten ayrıldıktan sonrasında da saklamalı,başkalarına açıklamamalıdır.

İşçi öğrendiği üretim bilgilerini yeni iş yerinde kullanmamalıdır.Eğer kullanırsa,sır gizleme yükümlülüğünün ihlali oluşur.

Rekabet Sözleşmesi

Bir oldukca işçi işten ayrıldıktan sonrasında ,edinmiş olduğu bilgilerle işverenin karşısına rakip olarak çıkıyor.Bu bağlamda bir çok işveren çalışanlarına rekabet sözleşmesi imzalatıyor.Bu sözleşme işverenin haklarını ve işyerinin gelecegini korurken,çalışanın ileride iş bulmasını oldukca zorlaştırıryor.

Bu durumu göz önünde bulundurarak,kanun rekabet yasağı sözleşmelerini sınırlıyor.

İş ilişkisi sona erdikten sonrasında iş sözleşmesine rekabet yasağıyla ilgili bir yargı konula bilir ve ya yeni bir sözleşme yapıla bilir.Sözleşmeli olmayan,sözlü olarak verilen rekabet etmeme vaatleri geçersizdir.Rekabet yasağı sözleşmesinin geçerli olması için işçinin bu işte ilerlemiş olması,işvereninin çevresine,gelirine ve iş yerinin üretim şeklinde gizli saklı bilgilerine hakim olması gerekir.Bu tür konuma gelmemiş bir işçi için rekabet yasağı geçersizdir.

Rekabet yasağı her iki tarafı mağdur etmemek için sınırlandırılmıştır.Bu sebeple rekabet yasağının süresi iki yılı aşamaz.

İşçinin yine iş hayatına atıla bilmesi için rekabet yasağının uygulanacağı coğrafi bölge ve işverenin işine tesir edecek alanlar sınırlandırılmalıdır.

Fesih Sebebi

İşçi çalmış olduğu süre süresince rekabet yasağını ihlal ediyorsa,bununla birlikte başka bir işte çalışıyorsa,ticari ve gizli saklı detayları üçüncü kişilerle paylaşıyorsa, bu durumda iş verene fesih hakkı doğar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın