Sık Sık Rapor Alan İşçi İşten Atılabilir Mi?

yorumsuz
43 views
Sık Sık Rapor Alan İşçi İşten Atılabilir Mi?

Bir işyerinde çalışan işçiler tarafınca alınan raporlar, işçiler ve işverenler açısından son aşama ehemmiyet arz etmektedir. Alınan sıhhat raporlarından dolayı patronlar ve işçiler içinde kısmen problemler oluşturmaktadır. Bu mesele ortaya çıkması alınan raporlardan dolayı işlerin aksamasından meydana gelmektedir. Bundan dolayı bu benzer biçimde problemlerin giderilmesi için iş kanunu devreye girmektedir.

Rapor Alan İşçiler, Aldıkları Raporu İşverene Vermeli Midir?

Sıhhat raporları, çalışanlar rahatsızlandığında yetkili tabip yada aile hekimi tarafınca verilen istirahat raporlarını kapsamaktadır. Bu raporlar bununla beraber iş görmezlik raporu olarak ta bilinmektedir. Hastalanılmış olduğu öne sürülen sebebi ile rapor alan işçiler, bu raporları işverene vermek zorundadırlar. İşverene verilen raporda belirtilen süre kadar, rapor sahibi işyerine gelmek zorunda değildir. Ek olarak işverende gelmesini isteyemez.

İşverenler Raporun Gerçek Olup Olmadığını Araştırabilir Mi?

İşçilerin ciddi yada gerçek bir rahatsızlığa dayalı olmayan durumlarda aldıkları sıhhat raporları, işten atılmaya sebebiyet verebilir. Eğer işverenler, sıhhat raporu alan işçinin güvenilirliğinden güvenilir değilse raporun doğru olup olmadığını idrak etmek için hastanelere başvuruda bulunabilir. Bu müracaat sonucunda işçinin getirmiş olduğu raporun gerçek olmadığı tespit edilmesi durumunda iş sözleşmesi haklı nedenlerden dolayı derhal feshedilebilir. 4857 sayılı iş kanunu uyarısınca geçerli maddede ‘İşçinin, işverenin itimatını kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek gizemini ortaya atmak benzer biçimde doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması’ ifadesi yer almıştır.

İşçilerin Tazminat Hakkı Iyi mi Yanar?

İşçilerin işverenlerin itimatını suiistimal etmesi sebebiyle haklı olarak meydana getirilen fesihlerde işçilere kıdem tazminatı ödenmemektedir. İş kanunu madde 17’de anlatılan suç duyurusu zamanları da geçerliliğini kaybetmektedir.

İşçilerin Sık Sık Rapor Alması Sonucunda Ne Olur?

İşçilerin sık sık rapor alması, işveren yönünden geçerli niçin oluşturması her somut duruma bakılırsa ayrı değerlendirilmesi gerekir. ‘4857 sayılı İş Kanunu’nun 19. maddesinde iş sözleşmesini geçerli nedenle fesheden işverenin iş sözleşmesini işçinin yeterliliğinden yada davranışlarından meydana gelen bir sebeple feshetmesi halinde hakkında iddialara karşı işçinin yazılı savunmasının alınmasını mecburi tutmuştur.’

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın