Sgk Ve Bağ-kur İle Emeklilik Hakkında Merak Edilen

yorumsuz
26 views
Sgk Ve Bağ-kur İle Emeklilik Hakkında Merak Edilen

Uzun kuyruklarda saatlerce sıra bekleyerek yaptığımız işlemler geçmişte kaldı. Artık ilerleyen teknoloji sayesinde, elektrnik ortamda daha süratli ve verimli bir şekilde sorgulama ve işlemlerimizi yapabiliyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan memur emeklilerinin soruları da bu sistem ile kolayca cevap buluyor.

Bağ-Kur İle Çalışan Memurların Emeklilik Durumları

4/1 -b sgortalısı olarak çalılmaya başlayan memurların da sosyal güvelik destek prim ödemeleri yapmaları gerekiyor. Emekli sandığı emeklililerinden, 4/1-b sigortalısı gibi çalışanlar da emekli maaşından yüzde 15 destek primine tabi oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Bağlı Çalışan Memurların Emeklilik Durumları

2008 yılının Ekim ayından beri, 434 sayılı Kanun gereğine göre emekli aylığı bağlananlar da bu aylıkları kesilitiye uğramadan destek primi uygulanarak 4/1-a sigortalısı olarak çalışabiliyor. 4/1-a sigortalısı olarak çalışıldığında, emekli aylığından kesinti olmadan destek priminin muhatabı onu çalıştıran işveren olur.

Sosyal güvenlik kurumlarından emekli maşşı alırken, yeniden sigortalı bir işte çalışmaya başlayanların esas kazançları üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilmesi gerekiyor.

Emekli Noter Ve Avukatlar

Emekli maaşı  2008 yılı Ekim ayından sonra bağlanan ve yine bu tarihten sonra serbest avukatlık ve noterlik yapmaya başlayanların almakta oldukları maaşlarından, 2008 yılı Ekim ayından  önce emekli olup bu tarihten önce veya sonra serbest avukatlık ve noterlik yapmaya başlayanlardan ise 01.02.2012 tarihinden itibaren sosyal güvenlik destek primi kesiliyor.

Emeklilerin Kamuda Çalışması

Emekli olduktan sonra aynı şekilde bir işverene  bağlı olarak çalışanların “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak kuruma bildirilmesi gereksede  iş yeri muhasebecisi tarafından, bazen bu gözden kaçmakta ve sigortalı işe giriş bildirgesi “1-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar “ kuruma bildirilmektedir.Bu şekilde emekli olmakla beraber normal sigortalı bir işe girenlerin sistem tarafından maaşları kesilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın