SGK Soyadı Değişikliği İşlemi Nasıl Yapılır?

yorumsuz
3.784 views
SGK Soyadı Değişikliği İşlemi Nasıl Yapılır?

Evlenme ya da boşanmadan sonrasında meydana getirilen soyadı değişikliği sonucunda SGK herhangi bir talep olmadan personelin kayıttaki soyadını değiştirmiyor. Soyadınızda olan değişikliği SGK sisteminde de yapmanız için resmi olarak talep oluşturulması gerekiyor. Soyadı değişik talebi için dilekçeniz, evlilik cüzdanı fotokopisi ve nüfus kayıt örneğiyle beraber bağlı olduğunuz Toplumsal Güvenlik il/Merkez Müdürlüğü’nün sigortalama servisine başvurmanız gerekir. Soyadı değişiklik yapma dilekçe örneği aşağıda verildiği gibidir. Kendinize gore doldurarak başvurunuzu yapabilirisiniz.

soyadi-degisikligi-davasi.png

Soyadı Değişiklik yapma Dilekçe Örneği

Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ………Toplumsal Güvenlik il Müdürlüğü …………Toplumsal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne

……………. Sigortalı sicil numarası ile …. kurumda çalışmaktayım. …Evlenme / Boşanma dan…….. dolayı kimlik bililerimde değişim olmuştur. Kimlik bilgilerimde oluşan değişikliklerin kayıtlarınızdan düzeltilmesini arz ederim. Lüzumlu belgeleri kurumunuza teslim ettim. Saygılarımla..

 

Tarih:../../..

Adı/Soyadı :

TC No:

İmza:

 

Doğal olarak bu birazcık geride kalan yöntemler içinde. 2017 yılıyla soyadı değişikliği web üstünden de oldukça kolay bir halde yapılabiliyor. Kuruma gitmeden elektronik ortamdan başvurmak daha avantajlı bir yol olsa da pek yaygın tercih edilmiyor. Genel anlamda süregelen yöntemler seçiliyor. Online işlemin süreçlerine bakacak olursak.

soyadıdegisikligi-kanunu.jpg

Bağlı bulunduğunuz ilin SGK sayfasında çıkan web adreslerine bağlanarak lüzumlu formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu bağlantılar genel anlamda şu şekilde olur: İstanbul (bağlı olduğunuz il) SGK Soyadı Değişikliği İçin Tıklayınız. SGK sayfasında bağlı olduğunuz ilin linki çıkmadığı taktirde eklenmesini talep eden bir bildiri (sitenin yorum kısmı genel anlamda dikkate alınıyor) ya da dilekçe göndermelisiniz. Bu taleplere kısa sürede dönüş yapılarak güncelleme yapılır. Müracaat işleminin geçerliliği için bildiri bildirimi ile bilgilendirileceksiniz.

Kendiniz de sistemi denetim edebilir işlemi doğru yapmış olup yapmadığınıza bakabilirsiniz. Bunun için “Hizmet Dökümü” sayfasından “Tescil Kaydı Tespiti” sayfasından denetim edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın